Share

ضیافت افطار شامگاه پنجشنبه یکم تیر رئیس جمهوری اسلامی به دیدار با فعالان اقتصادی اختصاص داشت. حسن روحانی در این دیدار، بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری بخش‌های بالادستی اقتصاد ایران به بخش خصوصی تأکید کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی هنگام سخنرانی در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی، سپاه پاسداران را با یک دولت تفنگ به دست مقایسه کرد که عرصه را برای رقابت آزاد تنگ کرده است:

«ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ برای این بود که اقتصاد به مردم واگذار شود و دولت از اقتصاد دست بکشد، اما ما چه کار کردیم؟ بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی‌تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم، این اقتصاد و خصوصی‌سازی نیست. از آن دولتی که تفنگ نداشت می‌ترسیدند، چه برسد به اینکه اقتصاد را به دولتی دادیم که هم تفنگ دارد و هم رسانه را در اختیار دارد و همه ‌چیزی دارد و کسی جرأت ندارد با آنها رقابت کند.»

حسن روحانی در سخنرانی انتخاباتی‌اش در مشهد نیز از سپاه پاسداران خواسته بود که در عرصه‌های اقتصادی مانع از رقابت آزاد نشود:

«می‌خواهید دستگاه فرهنگی و خبرگزاری داشته باشید؟ می خواهید شرکت اقتصادی داشته باشید؟ ما مخالف نیستیم، ولی جای مردم را تنگ نکنید.»

او پیش از این هم گفته بود نهادی که هم اسلحه دارد و هم دستگاه امنیتی نباید فضای کار را برای بخش خصوصی تنگ کند.

روحانی خواهان برقراری امنیت برای بخش خصوصی شد. او گفت:

«امنیت تنها با داعش به خطر نمی‌افتد، بلکه دولت، مجلس و قوه قضائیه می‌توانند روزانه با وضع آیین‌نامه‌ها و بر هم زدن آرامش بازار، امنیت را بر هم بزنند و یا  متقابلاً می توانند امنیت را تقویت کنند.»

این موضوع هم تازگی ندارد. پیش از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، او در فرودین سال جاری در سخنانی در استان کردستان، قوه قضائیه را متهم کرده بود که با احضار و حتی بازداشت تولیدکنندگان، امنیت سرمایه‌گذاران را به هم می‌زند. ولایتمدارن در مقابل، رئیس جمهوری اسلامی را متهم کرده بودند که برای مبارزه با قاچاق کاری جدی انجام نمی‌دهد. آن‌ها صحت آمارهای دولت درباره پیشرفت اقتصاد ایران در دولت یازدهم را هم زیر سئوال برده بودند.

روحانی اصلاح نظام بانکی برای ارائه تسهیلات به بخش خصوصی را از مهم‌ترین برنامه‌های دولت دوازدهم خواند.

بیشتر بخوانید:

ادامه بگومگوی خامنه‌ای و روحانی: یادآوری مجدد «سرنوشت بنی‌صدر»

Share