Share

ترکیه روز جمعه ۲۳ ژوئن با درخواست چهار کشور عربی برای تعطیل کردن پایگاه نظامی‌اش در قطر مخالفت کرد. وزارت دفاع ترکیه در پاسخ به عربستان سعودی و متحدانش در حاشیه خلیج فارس اعلام کرد که پایگاه نظامی ترکیه در قطر ضامن صلح در خلیج فارس است.

اولین گروه سربازان ترک هنگام ورود به قطر

فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه به شبکه تلویزیونی «ان تی وی» گفته است که آنکارا هنوز قصد تعطیل کردن پایگاه نظامی‌اش در قطر را ندارد. علاوه بر این دلیلی هم وجود ندارد که در تفاهم‌نامه نظامی سال ۲۰۱۴ با دوحه تجدید نظر کند.

چهار کشور عربی که روابط خود با قطر را به حالت تعلیق درآورده‌اند فهرستی از ۱۳ خواسته خود را به‌عنوان شروط خود به دوحه ارائه کرده‌اند. به‌گزارش رویترز، در این فهرست عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر از قطر خواسته‌اند که شبکه خبری الجزیره را ببندد و سطح روابط دیپلماتیک خود با ایران را کاهش دهد. یکی دیگر از این شرایط ظاهراً پایان دادن به حضور نظامی ترکیه در قطر و برچیده شدن پایگاه نظامی ترکیه در این کشور است.

وزیر دفاع ترکیه در گفت‌وگویی که جمعه ۲۳ ژوئن شبکه «ان تی وی» با او انجام داد گفت:

«اگر چنین سیاهه‌ای وجود داشته باشد، بی‌تردید به معنای دخالت چهار کشور عربی در امور داخلی ترکیه است.»

ایشیک پیشنهاد داد که در چنین شرایطی بهتر است که حضور نظامی ترکیه در قطر تقویت شود.

روز گذشته پنج خودروی زرهی و ۲۳ سرباز ارتش ترکیه در چارچوب تفاهم‌نامه نظامی بین آنکارا و دوحه وارد قطر شدند. وظیفه این نظامیان آموزش نظامیان قطر و اقداماتی برای هماهنگی بیشتر بین ارتش دو کشور است.  وزارت دفاع قطر یکشنبه ۱۸ ژوئن اعلام کرد که اولین گروه سربازان ترک پس از ورود به این کشور در پایگاه نظامی طارق بن زیاد در دوحه تمرین‌های نطامی‌شان را اجرا کردند.

روزنامه حریت گزارش داده است که پیش از این ۸۸ سرباز ارتش ترکیه به قطر اعزام شده بودند.

حریت گزارش داده که ترکیه قرار است بعد از عید فطر تعداد بیشتری سرباز به قطر اعزام کند. پیش‌بینی شده که تعداد سربازان ارتش ترکیه در پایگاه نظامی این کشور در قطر به هزار نفر برسد. یک قرارگاه برای عملیات هوایی هم در نظر گرفته شده است.

ایشیک در گفت‌وگو با «ان تی وی» گفت:

«حضور نظامی ترکیه در قطر ضامن تأمین امنیت خلیج فارس و گام مثبتی در این جهت است.»

ترکیه روابط اقتصادی گسترده‌ای هم با قطر دارد. ایران و به‌ویژه ترکیه از زمان تحریم‌های ایجاد شده علیه قطر، مواد غذایی به این کشور فرستاده‌اند. قطر در این مدت از ایران روزانه ۱۱۰۰ تن و از ترکیه چهار هزار تن مواد غذایی به ارزش ۱۲.۵ دریافت کرده است. کل حجم صدور کالا از ترکیه به قطر از ۵ ژوئن به این سو که قطر تحت محاصره اقتصادی همسایگانش قرار گرفته سه برابر شده و به ۳۲.۵ میلیون دلار رسیده است.

پارلمان ترکیه لایحه‌ای را تصویب کرده که به دولت رجب طیب اردوغان اجازه می‌دهد نیروی نظامی در قطر مستقر کند.

بیشتر بخوانید:

درخواست‌های چهار کشور عربی از قطر: کاهش روابط با ایران

 

Share