Share

با افزایش مخالفت‌ها نسبت به فروش‌ تانک‌های آلمانی به عربستان گوشه‌هایی از بازار تسلیحاتی در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه روشن شد.

روزنامه آلمانی دی ولت نوشته است در حالی که چالش بر سر فروش ۲۰۰ فروند تانک «لئوپارد دو» از سوی دولت آلمان به عربستان سعودی ادامه دارد برخی از کشورهای خلیج فارس برای تقویت توان نظامی خود همچنان از کشورهای غربی تجهیزات نظامی می‌خرند.

اقدام دولت آلمان برای فروش تانک‌های «لئوپارد دو» مخالفت‌های گسترده‌ای را در میان اپوزیسیون دولت برانگیخت. حزب سبزها، سوسیال دمکرات‌ها و چپ‌ها، دولت آنگلا مرکل را به خاطر کمک به «حکومتی غیردمکراتیک» عربستان شدیدأ مورد انتقاد قرار دادند.

همچنین گروهی از مسئولان دو حزب حاکم دمکرات مسیحی و لیبرال نیز مخالفت خود با این اقدام را اعلام کردند اما مقامات دولتی هدف از آن را برقراری موازنه نظامی در منطقه خلیج‌ فارس عنوان کرده و «تهدیدات نظامی و اتمی جمهوری اسلامی ایران» در این منطقه را جدی خوانده‌اند.

دولت ریاض در سال ۲۰۰۹، ۱۱ و دو دهم درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در بودجه دفاعی سرمایه‌گذاری کرده است که در سال ۲۰۱۰ میزان آن ۴۳ میلیارد دلار بود

روزنامه دی ولت که پیش از این نیز از موضع دولت آلمان پشتیبانی کرده بود در گزارش تازه خود همچنان به «خطر ایران در منطقه» اشاره کرده و نوشته است در کشورهای خلیج فارس مبارزه تسلیحاتی افزایش یافته است.

امارات متحده عربی که تا کنون به‌عنوان یک قدرت نظامی مطرح نبود ۶۲ فروند جنگنده میراژ به فرانسه سفارش داده است و ده‌ها جنگنده اف ـ ۱۶ آمریکایی را به‌زودی دریافت خواهد کرد.

همچنین بالگردهای جنگی، بالگردهای حمل‌ونقل، سیستم دفاع موشکی ساخته روسیه و آمریکا، از جمله ادوات نظامی دیگری است که امارات خریداری کرده است.

بر پایه این گزارش امارات متحده عربی هر سال شش درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف تجهیزات نظامی می‌کند.

این میزان در مقایسه با عربستان سعودی، همسایه این کشور ناچیز به‌نظر می‌رسد.

دولت ریاض در سال ۲۰۰۹، ۱۱ و دو دهم درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در بودجه دفاعی سرمایه‌گذاری کرده است که در سال ۲۰۱۰ میزان آن ۴۳ میلیارد دلار بود.

تئودور کاراسیک، عضو مؤسسه تحلیل نظامی در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس در دبی، می‌گوید: «عربستان سعودی و ایران در یک جنگ سرد به‌سر می‌برند.» به گفته وی مسابقه تسلیحاتی نیز شامل جنگ سرد این دو کشور می‌شود.

روز گذشته سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که در بهمن‌ماه سال گذشته، دو موشک دوربرد جمهوری اسلامی با بــرد ۱۹۰۰ کیلومتر از کویر سمنان به دهانه اقیانوس هند شلیک شده است.

وی از دستیابی ایران به فن‌آوری موشک‌های مافوق صوت ساحل به دریا نیز خبر داد و گفت قدرت‌های فرامنطقه‌ای باید «سیبل‌های شناور» خود را از آب‌های جنوبی ایران خارج کنند.

 

روزنامه دی ولت نوشته است در حالی که سعودی‌ها و دیگر کشورهای هم‌پیمان غرب نیازهای نظامی خود را بیش از هر کشوری از آمریکا، بریتانیا و فرانسه تأمین می‌کنند، ایران مورد تحریم قرار گرفته است.

به نوشته دی ولت، روسیه و چین که تا همین چند سال اخیر کمابیش ۱۰۰ درصد واردات تسلیحاتی ایران را پوشش می‌دادند، اجازه ندارند سلاح‌های خود را به این کشور ارسال کنند.

مهم‌ترین ارسال تسلیحات به ایران به سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ باز‌می‌گردد که در آن ۲۹ موشک زمین به هوای «تور ام یک» روسی به ایران فروخته شد.

این موشک یک سیستم جامع دفاع هوایی سیار است که برای دفاع در برابر هواپیما، بالگرد و موشک‌های هدایت شونده در ارتفاع متوسط، پایین و خیلی پایین طراحی شده است.
 

Share