Share

علی ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، گفته است که توهین به رئیس‌ جمهوری، در راه‌پیمایی امروز، از «متن طبیعی اجتماع راهپیمایان» برنخاسته است. بنابر گزارش “ایرنا”، به گفته ربیعی افرادی که علیه حسن روحانی شعار داده‌اند «سامان‌یافته» بوده‌اند. آنها «به طور ثابت در آن مکان می‌مانند و به محض حضور فرد مورد نظر، شعارهای خود را می‌دهند.»

ربیعی گفته است: «شعار علیه رئیس جمهوری غیرخودجوش بود.»

این عکس، لحظه‌ای را تصویر می‌کند که حسن روحانی به اتوموبیل خود پناه می‌برد. توهین به حسن روحانی و برخی مقامات دیگر در راه‌پیمایی روز جمعه، به بحث در مورد رهنمود ولایی «آتش به اختیار» دامن زده است.

این عکس، لحظه‌ای را تصویر می‌کند که حسن روحانی به اتوموبیل خود پناه می‌برد. توهین به حسن روحانی و برخی مقامات دیگر در راه‌پیمایی روز جمعه، به بحث در مورد رهنمود ولایی «آتش به اختیار» دامن زده است.

در راه‌پیمایی روز جمعه، که به مناسبت “روز قدس” برگزار شد، به عده‌ای از مقامات، از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی و علی مطهری، نماینده مجلس، توهین شد.

توهین کنندگان به روحانی شعار می‌دادند «بنی‌صدر، روحانی، پیوندتان مبارک».

مقایسه میان روحانی و بنی‌صدر، اولین رئیس جمهوری نظام ولایی، از خود رهبر و سایت او آغاز شده است. منظور از آن کوبیدن روحانی از این زاویه است که گویا از ولی فقیه تبعیت نمی‌کند. از زمانی که حسن روحانی دوباره به ریاست جمهوری انتخاب شد، کوبیدن او از طرف رهبر و پیروانش شدت گرفته است.

موضع‌گیری مقامات دولت روحانی

سیدرضا صالحی امیری، وزیر ارشاد، در مورد حوادث روز جمعه موضع گرفته است. به گزارش “ایرنا” او گفته: « تخریب گران بدانند میان خودجوش و خود سرفاصله از راه به بیراهه است، فاصله از ‘خدمت’ تا ‘خیانت’ است.» او افزوده: « مردم و بالاخص جوانان عزیز، نیک می دانند که توهین به منتخب ملت توهین به شعور مردم است. روحانی رییس جمهور همه مردم ایران است و توهین به او که اینک نماد مردمسالاری دینی در کشور محسوب می شود، خشکاندن نهال دموکراسی در ایران است.»

همچنین حسینعلی امیری، معاون امور مجلس رییس جمهوری، به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است: «اهانتی که به رییس جمهوری منتخب مردم امروز انجام شد خیانت به کشور بود که امیدواریم‌ مراجع و مقامات مسوول هر چه سریعتر نسبت به برخورد قاطع و قانونی با عوامل و فریب خورده های این رفتار زشت و ناپسند اقدام کنند و گزارش آن را به اطلاع مردم عزیز و ‌شریف ایران برسانند.»

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، دستور پیگرد توهین‌کنندگان به روحانی و دیگر مقامات را صاد کرده است. متن دستور او، خطاب به معاونت امنیتی و انتظامی، وزارت کشور، چنین است:

«جناب آقای ذوالفقاری
معاون امنیتی و انتظامی
سلام علیکم
به دنبال وقوع اتفاقات ناگوار و وحدت شکن در راهپیمایی روز جهانی قدس که میراث انسجام آفرین بنیانگذار انقلاب اسلامی می باشد و در جریان آن عده ای قانون ستیز مبادرت به حاشیه سازی علیه ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و تعدادی دیگر از مقامات کرده و حرکت عظیم ملت بزرگوار و شریف ایران را تحت الشعاع رفتار غیر قانونی و غیر انقلابی خود کردند، لازم است با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری که ضمن تصریح مخالفت خود با اینگونه اقدامات ،آن را به ضرر کشور بیان فرمودند با هماهنگی و مساعدت وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی نسبت به پیگیری موضوع و به موجب قانون معرفی خاطیان به مراجع قضائی اقدام نمائید.»

بالا گرفتن بحث «آتش به اختیار»

به نظر می‌رسد که موضوع توهین به روحانی و دیگر مقامات به بحث «آتش به اختیار» دامن بزند..

عبارت «آتش به اختیار» را اخیرا رهبر جمهوری اسلامی به کار برده است. جناح مخالف روحانی، که انتخابات اخیر را باخته است، منظور از آن را آزادی مقابله با روحانی درک کرده، هرچند مقامات دولت روحانی کوشیده‌اند بگویند هدف از فرمان «آتش به اختیار» آنان نیستند.

«انفجار در تهران»

حسین شمسیان، سردبیر روزنامه راستگرای افراطی کیهان به سرپرستی حسین شریعتمداری، نماینده ولایت فقیه در مؤسسه این رسانه، در کانال تلگرامی خود در توصیف «آتش»ی که به سوی روحانی نشانه گرفته شد از عنوان «انفجار در تهران» استفاده کرده است. سایت اصول‌گرای «جهان نیوز» کل نوشته شمسیان را انتشار داده است. عین عبارات سردبیر کیهان از این قرار است:

«ظاهرا موج انفجار موشک های سپاه در « دیر الزور» هنوز ادامه داره و به روحانی رسیده!
عصبانیت روحانی از سپاه،در روزهایی که همه مردم ایران از اقدام سپاه احساس غرور می کنند،حکایت غریبی است.
راز عقده روحانی از فرزندان ملت چیست!؟آن هم در ایامی که حتی گزارشگر بی بی سی هم در توئیت خودش،خوشحالی پاکستانی های لندن را روایت می کند!
چرا روحانی از اسلحه سپاه ،از اقتدار سپاه می ترسد!؟
مگر جز این است که اسلحه و اقتدار سپاه،در دل داعش و اربابش آمریکا و اسرائیل وحشت انداخته!؟
چگونه کسیکه نتوانست یک اسلحه موجود در خانه اش را کنترل کند و…،به نهادی قانونی که سالهاست اسلحه اش رو به دشمن وحافظ منافع ملت است طعنه می‌زند!؟
همین حالا مگر روحانی زیر سایه امنیت ناشی از اقتدار سپاه -و دیگر فرزندان سربلند ایران-زندگی نمی کند و از هر خطری با فداکاری همینان در امان نیست!؟
اگر یک هفته این دستان حمایت گر از سر قدرنشناسانِ آرمیده در کاخ ها برداشته شود،ماجرای بازار برده فروشان داعش و زنان ایزدی تکرار نمی شود؟!
پس چرا بر سر شاخ بن می برد!؟
چرا روحانی همزمان با تاریخی ترین تحریم های آمریکا علیه سپاه،به سپاه حمله می کند!؟
آیا نگاه آمریکا و روحانی به سپاه یکسان است؟!
آیا هردوی آنها سپاه را دشمن خود می دانند!؟
آیا هردوی آنها سپاه را مانع پیشبرد اهداف خود می دانند!؟
آیا روحانی هم مانند آمریکایی ها نگران آزادی و تجارت و اقتصاد آزاد در ایران است!؟
اگر بله،چرا دست برادرش حسین فریدون،یا وزرای چند هزار میلیاردی اش را از سر اقتصاد کوتاه نمی کند!؟
چرا جلوی قاچاق سازمان یافته توسط برخی نور چشمی ها را نمی گیرد!؟
بازنده بازی روحانی معلوم است،قبلا کسیکه فرمانده کل قوا هم بود پا در این میدان گذاشت و فرجامش را دیدیم،او تازه به اندازه روحانی و اطرافیانش  پرونده نداشت.»


در همین زمینه

“آتش به اختیار” در راه‌پیمایی روز قدس

Share