Share

مقام‌های امنیتی سعودی ادعا کردند که از وقوع یک حمله انتحاری «تروریستی» علیه مسجدالحرام در مکه جلوگیری کرده‌اند.

حمله به مسجدالحرام پیش از وقوع ناکام ماند

نیروهای امنیتی عربستان جمعه، ۲۳ ژوئن با یک فرد مسلح در خانه‌ای در مکه درگیر شدند. این پیکارجو که عضو یک گروه «تروریستی» معرفی شده، پس از مبادله آتش با مأموران امنیتی سعودی خود را منفجر کرد. این انفجار انتحاری به ریزش ساختمان و زخمی‌شدن شش غیرنظامی و پنج مأمور عربستانی انجامید. برخی خبرگزاری‌ها غیرنظامیان مجروح‌شده را زائران خارجی در مکه توصیف کرده‌اند.

هدف نهایی این مهاجم حمله انتحاری به مسجد الحرام، بزرگترین مسجد مسلمانان در مکه عنوان شده است.

به ادعای سازمان‌های امنیتی عربستان، این مهاجم بخشی از یک شبکه «تروریستی» بزرگتر بوده‌است. وزارت کشور عربستان در بیانیه‌ای که در تلویزیون دولتی این کشور خوانده شد، از دست‌گیری اعضای سه گروه «تروریستی» خبر داد که برای حمله به مسجدالحرام برنامه‌ریزی کرده‌بودند.

مأموران امنیتی عربستان پیش از درگیری مسلحانه با مهاجم انتحاری کشته‌شده به مخفیگاه یک اسلام‌گرای جهادی دیگر در مکه حمله کردند و او را با گلوله از پای درآوردند. وزارت کشور عربستان از متلاشی‌کردن یک گروه تروریستی دیگر در جده نیز خبر داد، اگرچه جزئیات بیشتری از آن منتشر نشده است.

پیکارجویان این سه گروه که اسلام‌گرایان افراطی دانسته شده‌اند، یک مسجد در «اجیاد مصافی»، محله‌ای در مرکز مکه را به عنوان مقر برنامه‌ریزی برای حمله به مسجدالحرام برگزیده بودند. نخستین عملیات نیروهای امنیتی در روز جمعه که به کشته‌شدن یک پیکارجو انجامیده بود، در نزدیکی همین مسجد صورت گرفته است.

به گفته وزارت کشور عربستان، پنج «تروریست» از جمله یک زن در همین رابطه دستگیر شده‌اند.

حمله ناکام به مسجد الحرام قرار بود تا در آخرین روزهای ماه رمضان، یعنی در یکی از شلوغ‌ترین دوره‌ها انجام شود. عید فطر در عربستان احتمالاً یکشنبه ۲۵ ژوئن خواهد بود.

شبکه خبری العربیه در جریان حمله به افراد مسلح به انتشار تصاویری از نمازگزاران در مسجد الحرام پرداخت تا نشان دهد که سیر عادی عبادت زائران در این مسجد مختل نشده است.

هنوز مشخص نیست چه کسی پشت پرده برنامه‌ریزی برای حمله به مسجدالحرام قرار دارد، اما گروه «دولت اسلامی» (داعش) تاکنون به حملاتی در عربستان دست زده و دولت این کشور را پیش از این در ویدئوها و پیام‌های تبلیغاتی خود به حملات بیشتر تهدید کرده است.

مه سال گذشته نیز نیروهای امنیتی سعودی دو پیکارجو را که ظاهراً عضو داعش بودند، در حاشیه مکه از پای درآوردند و دو پیکارجوی دیگر نیز در مواجهه نیروهای امنیتی جلیقه‌های انتحاری خود را منفجر کردند.

ژوئیه گذشته نیز چهار مأمور امنیتی در حمله یک مهاجم انتحاری دیگر در نزدیکی مسجد النبی مدینه کشته شدند.

مساجد شیعیان در عربستان نیز تا کنون چندین بار هدف حملات خونین داعش قرار گرفته است.

Share