Share

سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه تهدید کرد که اگر شرکت تلگرام اطلاعات درخواستی این سازمان را ارائه ندهد، سیستم پیام‌رسان تلگرام را در این کشور مسدود می‌کند.

روسیه تلگرام را تهدید کرد

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، الکساندر ژاروف، رئیس سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه جمعه، ۲۳ ژوئن در نامه‌ای تلگرام را به نقض قوانین این کشور متهم کرد. او گفت که اگر شرکت کنترل‌کننده نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام اطلاعات درخواستی این سازمان را ارائه ندهد، خدمات تلگرام مسدود خواهد شد.

بنیانگذاران تلگرام دو برادر روسی‌تبار با نام‌های نیکولای و پاول دوروف هستند. شرکت آنها افشا نمی‌کند که در چه کشورهایی و از چه طریق به اجاره دفتر می‌پردازد تا به گفته این شرکت، از نفوذ غیرضروری و درخواست‌های حکومتی برای افشای اطلاعات کاربران دور بماند. دفتر مرکزی این شرکت در برلین، پایتخت آلمان است.

پاول دوروف که از روسیه خارج شده، در واکنش به تهدید سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه در صفحه شبکه اجتماعی «وی‌کی» (Vkontakte) خود نوشت که این نرم‌افزار در هیچ کشور دیگری مسدود نشده و در صورت ممنوعیت آن در روسیه، مقام‌های این کشور باید از نرم‌افزارهای خارجی برای ارتباطات شخصی و غیرشخصی خود استفاده کنند. به گفته او، «به محض آنکه تلگرام مسدود شود، ارتباطات مقام‌های روسی، ارتباطشان با دوستان و آشنایان و نیز دیگر داده‌های حساس آنها باید از خلال نرم‌افزارهایی همچون واتس‌اپ یا وایبر منتقل شوند و بنابراین به کلودهای اپل و گوگل‌درایو بروند که تحت کنترل آمریکا هستند.»

تلگرام در ایران نیز با محدودیت‌هایی مواجه بوده و فعالان اینترنتی حاضر در آن، به‌خصوص در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ و پس از آن تحت فشار قرار داشته‌اند. بیش از ۲۳ میلیون کاربر تلگرام، یعنی حدود نیمی از کاربران این سرویس پیام‌رسان رمزگذاری‌شده در جهان در ایران زندگی می‌کنند.


بیشتر بخوانید

«مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران فراهم شد»

Share