Share

حزب کومله کردستان ایران در بیانیه‌ای از درگیری پیشمرگان خود با سپاه پاسداران در شهر سنندج خبر داد.

سپاه پاسداران ایران و کومله در سنندج درگیر شدند – عکس آرشیوی

دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کومله کردستان ایران شنبه، سوم تیر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «جمعی از پیشمرگان و فعالان تشکیلاتی مخفی حزب» روز پیش از آن، جمعه دوم تیرماه هدف حمله نیروهای امنیتی ایران در سنندج قرار گرفتند و سه تن از آنها در این درگیری جان باختند. حزب کومله کردستان ایران نام جان‌باختگان را«صباح حسین پناهی»، «حامد سیف پناهی» و «بهزاد نوری»  اعلام کرده است.

تعداد دیگری از رسانه‌های نزدیک به فعالان کرد در گزارش‌های خود ضمن اعلام خبر کشته‌شدن سه تن از پیشمرگان مدعی شده‌اند که شش سرباز سپاه پاسداران نیز در این درگیری‌ها کشته و پنج تن دیگر زخمی شده‌اند.

حزب کومله در بیانیه رسمی خود اشاره‌ای به شمار کشته‌شدگان سپاه ایران نکرده و تنها توضیح داده است که «در این نبرد نابرابر تلفات سنگینی به نیروهای رژیم» وارد شده.

روز گذشته روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک «تیم تروریستی را در استان کردستان منهدم کرده». سپاه در این بیانیه اشاره‌ای به کومله یا تلفات نیروهای خود نکرد.

پس از حمله گروه «دولت اسلامی» (داعش) به مجلس ایران و مقبره آیت‌الله خمینی، سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات چندین بار خبر از درگیری با گروه‌های به گفته آنها «تروریست» منتشر کردند که با داعش در ارتباط بوده‌اند. بیانیه اخیر سپاه درباره درگیری با کومله در کردستان بار دیگر از لفظ «تروریست» استفاده کرد، بی‌آنکه توضیح بیشتری از هدف حمله سپاه منتشر کند.

فعالان حقوق بشر پس از حمله داعش نسبت به افزایش امنیتی‌شدن فضا و برخورد شدیدتر با طیف وسیعی از مخالفان جمهوری اسلامی هشدار داده بودند.

Share