Share

دادستانی مشهد از بازداشت یک مخالف به اتهام «تلاش برای بمب‌گذاری» در همایش کارزارهای انتخاباتی در این شهر خبر داده‌است.

حیدری، معاون دادستان مشهد

به گزارش روزنامه «خراسان»، حسن حیدری، معاون دادستان مشهد شنبه، سوم تیر ادعا کرده است که نیروهای امنیتی یک جوان ۲۷ ساله را به اتهام تلاش برای بمبگذاری در آخرین همایش تبلیغات ریاست‌جمهوری در مشهد، پایتخت خراسان رضوی دستگیر کرده اند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و نامزد وقت اصول‌گرایان و یکی از اعضای کمیته مرگ در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، در آخرین همایش تبلیغاتی کارزارهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری روز چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت در مشهد همزمان به سخنرانی پرداختند.

حیدری ادعا کرده که «در دقایق اولیه بامداد روز چهارشنبه سرنخ هایی به دست آمد که بیانگر تهیه و ساخت مواد منفجره توسط یکی از هواداران گروهک های ضدانقلاب بود.  بلافاصله اقدامات امنیتی در دستور کار قرار گرفت و سربازان گمنام امام زمان(عج) در یک عملیات غافلگیرانه موفق شدند این فرد را که حدود ۲۷ سال سن داشت در حدفاصل حرم مطهر و میدان شهدا شناسایی و دستگیر کنند.» سربازان گمنام عنوانی است که در گفتار دولتی جمهوری‌اسلامی به نیروهای امنیتی اطلاق می‌شود.

حیدری مشخص نکرده که فرد بازداشتی هوادار کدام «گروهک ضدانقلاب» بوده‌است. دولت ایران طیف وسیعی از احزاب و سازمان‌های مخالف خود را که در خارج از مرزهای این کشور در تبعید به سر می‌برند، «گروهک‌های ضدانقلاب» می‌خواند.

معاون دادستان مشهد در ادامه از کشف «لوازم ساخت مواد منفجره» در زمان دستگیری ــ و نه کشف «بمب» ــ خبر داده و توضیح داده‌است که «در بازرسی از این جوان، مقادیری لوازم و آلات و ادوات ساخت مواد منفجره به همراه چند عدد ریموت کشف شد که بلافاصله گروه خنثی سازی نیروی انتظامی نیز برای پیشگیری از وقوع هرگونه حادثه احتمالی وارد عمل شدند.»

به ادعای او، متهم با «شبکه‌های ضدانقلاب خارج‌نشین» ارتباط اینترنتی داشته است و برای گرفتن «امتیاز پناهندگی» به فکر «خرابکاری» افتاده است. حیدری به عنوان بازپرس ویژه مسئولیت رسیدگی به این پرونده را برعهده دارد.

پس از حملات اخیر گروه «دولت اسلامی» (داعش) به ساختمان مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی، فضای امنیتی در ایران تشدید شده‌‌است و هر هفته اخبار پرشماری از «برخورد با تروریست‌ها» منتشر می‌شود. دولت ایران تنها در اشاره به داعش از لفظ «تروریست» استفاده نمی‌کند. فعالان مدنی و حقوق بشر نسبت به این مسئله هشدار داده‌اند.


در همین زمینه

وزیر اطلاعات: کشف روزانه یک تیم تروریستی در ایران

Share