Share

رجیب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه خواسته‌های مطرح‌شده از سوی چهار همسایه قطر در حوزه خلیج فارس را غیرقانونی خواند و گفت که ترکیه که نیز پایگاه نظامی خود در این کشور را تعطیل نمی‌کند.

رجب طیب اردوغان و امیر قطر – عکس از آرشیو

اردوغان که یکشنبه، ۲۴ ژوئن در خارج مسجدی در استانبول سخنرانی می‌کرد، گفت: «ما با رویکرد قطر نسبت به ۱۳ درخواست مطرح‌شده موافقیم و بدین‌خاطر از قطر ممنونیم. رویکرد موجود در ۱۳ خواسته مطرح‌شده علیه قوانین بین‌المللی است، چرا که نباید به حاکمیت ملی کشوری حمله یا در آن مداخله کنی.»

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین دوشنبه پنجم ژوئن در یک اقدام کاملاً غافلگیرکننده روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و مرزهای زمینی و حریم هوایی خود را به روی این کشور کوچک در حاشیه خلیج فارس بستند.

پس از آن بود که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان و انور قرقاش، وزیر خارجه امارات متحده عربی در سخنانی جداگانه به ارسال فهرستی از «نارضایتی‌ها» به قطر خبر دادند. قرقاش گفته بود که اگر دوحه به این خواسته‌ها توجهی نشان ندهد، انزوای این کور «می‌تواند سال‌ها به طور بینجامد.»

اکنون این چهار کشور فهرستی از ۱۳ خواسته خود را ارائه داده‌اند که شامل کاهش روابط با ایران، بستن پایگاه نظامی مشترک با ترکیه، بستن شبکه خبری الجزیره، و پایان‌دادن به تمام روابط با گروه‌های اخوان‌المسلمین، «دولت اسلامی» (داعش)، القاعده، حزب‌الله و جبهه فتح‌الشام (شاخه سابق القاعده در سوریه) می‌شود.

قطر خواسته‌های مطرح‌شده را «غیرواقع‌گرایانه» و «غیرمنطقی» و «غیرقابل اجرا» خوانده و همواره اتهام حمایت از تروریسم را رد کرده است.

ترکیه نیز گفته که درخواست چهار کشور عربی برای پایان دادن به حضور نظامی خود در قطر را نمی‌پذیرد و داشتن پایگاه نظامی در قطر را به سود امنیت منطقه دانسته است.

اردوغان همچنین یکشنبه در سخنرانی روز فطر خود در استانبول گفت که «پیام آنها برای بیرون‌کشیدن سربازها از قطر بی‌احترامی به ترکیه است.»

فهرست خواسته‌ها نه به شکلی رسمی، بلکه از سوی مقام‌هایی از کشورهای حوزه خلیج فارس منتشر شد که نامشان افشا نشده‌است.  پس از آن بود که خبر تأیید رسمی این فهرست به تدریج منتشر شد و خبرگزاری رسمی بحرین نیز یکشنبه صحت این فهرست را تأیید کرد.

ترکیه در کنار قطر

ترکیه تا کنون ۱۰۰ هواپیما محموله کالا به قطر ارسال کرده‌است.

این کشور همچنین برای قانونی‌کردن ارسال نیروهای بیشتر به پایگاه نظامی‌اش در دوحه به سرعت در پارلمان دست به کار قانون‌گذاری و صدور مجوز شده است.

تا کنون دو گردان از سربازان ترکی با ستون‌هایی از خودروهای زره‌پوش به دوحه وارد شده‌اند.

به گزارش روزنامه حریت سربازان قطری و ترک پس از تعطیلات دست به مانوری مشترک خواهند زد. به گزارش این روزنامه، ترکیه نهایتاً ۱۰۰۰ سرباز به دوحه خواهد فرستاد.

اردوغان پیشتر از چهار کشور عربی خواسته بود که تا پیش از پایان رمضان به محاصره قطر پایان دهند.


در همین زمینه

Share