Share

سرتیپ حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران به‌طور تلویحی سخنان سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران را مورد انتقاد قرار داد و گفت سپاه باید «فراجناحی» عمل کند.

 

محمدعلی جعفری ۱۴ تیر ۱۳۹۰ در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، شرط ادامه حضور محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران را در عرصه سیاسی «تغییر در مواضعش» اعلام کرده بود.

این سخنان فرمانده کل سپاه از سوی مخالفان حکومت ایران «دخالت نظامیان در سیاست» توصیف شد.

سرتیپ همدانی در گفت‌وگو با روزنامه تهران امروز و در پاسخ به پرسش «تحلیل شما از اظهارات فرمانده سپاه راجع به شروط ورود سیدمحمد خاتمی به سیاست چیست»، گفته است: «متأسفانه حرکت‌های دشمنان برخی اوقات اثر می‌گذارد. به دلیل اینکه ما خوب مسائل را تبیین و بیان نمی‌کنیم، طبیعی هم است که در یک جنگ رسانه‌ای تلاش دشمن اثرگذار باشد.»

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو افزوده: «برای خود آسیب می‌دانیم که وارد جناح‌ها و گروه‌ها شویم…سازمان و ساختاری که در سپاه درست شده، اجازه نمی‌دهد نظامیان وارد احزاب و گروه‌های سیاسی شوند.»

حسین همدانی وظیفه سپاه را «روشنگری» و معرفی همه گروه‌های سیاسی به مردم اعلام کرده و گفته: «فرقی که بین روشنگری و ورود در اریکه سیاسی برای سپاه می‌دانیم همان فراجناحی بودن است…اگر بخواهیم از یک حزب و گروه حمایت کنیم، آنجاست که مورد اتهام واقع می‌شویم.»

سرتیپ حسین همدانی:‌ برای خود آسیب می‌دانیم که وارد جناح‌ها و گروه‌ها شویم…سازمان و ساختاری که در سپاه درست شده، اجازه نمی‌دهد نظامیان وارد احزاب و گروه‌های سیاسی شوند

مخالفان حکومت ایران سپاه پاسداران را به دخالت در انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ متهم می‌کنند. شماری از رهبران احزاب اصلاح‌طلب نیز علیه سپاه و نهادهای امنیتی به دلیل «دخالت در انتخابات» شکایت کرده‌اند.

فرمانده سپاه تهران درباره فعالیت‌های سیاسی بسیج گفته: «وقتی ما می‌گوییم همه مردم ما بسیجی‌اند و اگر قرار باشد این بسیج وارد فعالیت‌های سیاسی نشود پس چه کسی باید فعالیت سیاسی کند.»

وی درباره دیدگاه سپاه در خصوص حضور اصلاح‌طلبان در سیاست گفته است: «اصلاح‌طلبان دو بخشند. وضعیت بخشی از جریان اصلاحات مانند کارگزاران، سازمان مجاهدین و مشارکت با بخش دیگر متفاوت است.»

به گفته فرمانده سپاه تهران «کسانی هستند که یا فریب خورده‌اند یا آگاهانه و ناآگاهانه به انقلاب و نظام ضربه زدند. ما نباید اجازه دهیم این‌ها مردم و بخشی از جامعه که اطلاع ندارند را فریب دهند.»

سرتیپ همدانی افزوده: «اگر این‌ها یک بار دیگر به سیاست بیایند ضربه خود را می‌زنند. ما پاسدار انقلاب هستیم. ما چشم بیدار این مردم هستیم. ملت به ما حقوق می‌دهد و ما را در این مسئولیت گمارده است تا از این انقلاب پاسداری کنیم.»

انتقادات علیه محمد خاتمی و اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات مجلس ایران شدت یافته است. نهمین دوره انتخابات مجلس ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ در سراسر ایران برگزار می‌شود.

 

Share