Share

در روزهای اخیر حسن روحانی تحت فشار نیروهای مخالف‌اش در جمهوری اسلامی قرار داشت. او اکنون از همه خواسته است تا وحدت را حفظ کنند.

حسن روحانی و علی خامنه‌ای در دیدار مسئولان حکومتی و سفیران کشورهای اسلامی با خامنه‌ای به مناسبت عید فطر ـ دوشنبه ۵ تیر

حسن روحانی و علی خامنه‌ای در دیدار مسئولان حکومتی و سفیران کشورهای اسلامی با خامنه‌ای به مناسبت عید فطر ـ دوشنبه ۵ تیر

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه ۵ تیر در دیدار مسئولان حکومتی و سفیران کشورهای اسلامی با رهبر جمهوری اسلامی به مناسبت عید فطر گفت: «امروز دوران رقابت سیاسی و انتخاباتی گذشته و اگر رقابتی هم است باید برای خدمت به مردم، اجرای قوانین و دستیابی به اهداف بلند ملی باشد.»

روحانی چه آن‌ها که در انتخابات ریاست جمهوری به او رأی دادند و چه کسانی را که به دیگران رأی دادند و یا «اصلاً رأی ندادند» فراخواند تا به دولت دوازدهم کمک کنند.

او با اشاره به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ گفته بود اگر کسی با نظام هم مسئله‌ای دارد برای حفظ کشور پای صندوق‌ آراء بیاید، گفت: «امروز همه باید در کنار هم با وحدت و اجماع کشور را بسازیم.»

روحانی در حالی همه را به حفظ وحدت فراخوانده که روز جمعه ۲ تیر در راهپیمایی روز قدس گروهی از نیروهای تندرو و حزب‌اللهی علیه عده‌ای از مقامات، از جمله روحانی، اسحاق جهانگیری، معاون اول او و علی مطهری، نایب رئیس مجلس، شعار دادند و به آن‌ها توهین کردند. این نیروها علیه روحانی شعار می‌دادند «بنی‌صدر، روحانی، پیوندتان مبارک».

مقایسه میان روحانی و بنی‌صدر، اولین رئیس جمهوری نظام ولایی، از خود رهبر و سایت او آغاز شد. منظور از آن کوبیدن روحانی از این زاویه بود که گویا رئیس جمهوری اسلامی از ولی فقیه تبعیت نمی‌کند.

با این حال رهبر جمهوری اسلامی نیز پس از نماز عید فطر نیروهای انقلابی طرفدار خود را به مراقبت از «نظم کشور، آرامش و حفظ قوانین» به‌منظور جلوگیری از «سوءاستفاده‌ دشمنان از وضعیت کشور» فراخواند.

حسن روحانی در سخنان خود بدون اشاره مسقیم به رویدادهای چند روز اخیر افزود: «دین خدا را در میدان‌های کوچک سیاست آوردن و از نام و احکام دین خدا به‌عنوان ابزار استفاده کردن در شأن اسلام و مسلمانان نیست.»

روحانی همچنین تأکید کرد که در برابر تروریسم و دشمنان انقلاب اسلامی، دولت و دیگر ارکان نظام پشت سر رهبر جمهوری اسلامی قرار دارند و «قدرت، اتحاد و انسجام خود را در هر مقطعی که لازم باشد» نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

عقب‌نشینی خامنه‌ای: آتش‌ به اختیار به معنی فحاشی و بی‌قانونی نیست

Share