Share

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت بازداشت‌های تازه اعضای «جریان انحرافی» نشان‌دهنده این است «خط قرمزی» وجود ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، سخنگوی قوه قضائیه امروز دوشنبه ۲۰ تیر در نشستی خبری گفت بازداشت مقام‌های دولتی «سیاسی» نیست.

 

این اظهارت محسنی اژه‌ای در مورد سخنان احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران است که گفته بود بازداشت‌ها یک اقدام «سیاسی» است که برای «فشار به دولت» انجام می‌شود.

محمود احمدی‌نژاد، هشت تیر ۱۳۹۰ در واکنش به بازداشت شماری از مقام‌های دولتی گفته بود کابینه «خط قرمز» است که اگر بخواهند به آن «دست‌اندازی» کنند، «من باید وظیفه‌ قانونی خود را انجام دهم و این حتماً به کشور آسیب می‌زند.» 

 

محسنی اژه‌ای اتهام افراد بازداشت شده «جریان انحرافی» را «اقتصادی، اخلاقی و امنیتی» اعلام کرد اما درباره جزئیات این اتهامات توضیحی نداد

در چند هفته گذشته شماری از مقامات دولت ایران که «جریان انحرافی» نامیده می‌شوند، بازداشت شده‌اند.

«جریان انحرافی» توصیفی است که اصول‌گرایان منتقد دولت درباره اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران و هم‌فکران وی به کار می‌برند.

محمدشریف ملک‌زاده، معاون مستعفی وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی ایرانیان، علی‌اصغر پرهیزکار، مدیرعامل منطقه آزاد اروند و علی‌رضا مقیمی، مدیر عامل منطقه آزاد ارس از جمله این بازداشت‌شدگان هستند.

به تازگی نیز برخی از سایت‌ها اعلام کردند آزاده اردکانی، رئیس موزه ملی ایران نیز بازداشت شده است. فردای انتشار این خبر مسئول دفتر اردکانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) خبر دستگیری وی را تکذیب کرد.

محسنی اژه‌ای بدون اشاره به این ماجرا امروز گفت افرادی از موزه ملی و سازمان میراث فرهنگی بازداشت شده‌اند.

چند روز پیش برخی منابع خبری ایران اعلام کرده بودند تهمینه دانیالی از معاونان سازمان میراث فرهنگی بازداشت شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران درباره احتمال بازداشت چهره‌های برجسته «جریان انحرافی» گفت: «همه ملتزم به قانون هستیم و اگر تخلفی صورت گیرد، برخورد خواهد شد. در این زمینه خط قرمزی وجود ندارد و نباید باشد.»

برخی از چهره‌های اصول‌گرا در ایران خواهان بازداشت مشایی هستند. آن‌ها از مشایی به عنوان «لیدر جریان انحرافی» نام می‌برند.

محسنی اژه‌ای اتهام افراد بازداشت شده «جریان انحرافی» را «اقتصادی، اخلاقی و امنیتی» اعلام کرد اما درباره جزئیات این اتهامات توضیحی نداد.

موج بازداشت‌ها و فشار بر دولت، پس از آشکار شدن اختلاف احمدی‌نژاد با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بر سر ادامه کار حیدر مصلحی در وزارت اطلاعات افزایش یافته است.

«مقاومت ۱۱ روزه احمدی‌نژاد در مقابل حکم آیت‌الله خامنه‌ای در مورد ابقای مصلحی و دوری نکردن وی از «جریان انحرافی» از جمله محورهای سئوالاتی است که شماری از نمایندگان مجلس نیز در طرح سئوال از رئیس‌جمهور مطرح کرده‌اند.

 

 

Share