Share

در حالیکه صنعت ساختمان ایران همچنان با رکود روبرو است، قیمت مسکن و اجاره‌بها به نسبت یک‌سال قبل افزایش یافته است.

نرخ اجاره مسکن در ایران بار دیگر افزایش یافت. عکس- آرشیو

بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین «گزارش تحولات بازار مسکن» از افزایش ۱۱ درصدی میانگین اجاره‌بهاء در تهران و ۹.۳ درصدی در سایر نقاط شهری خبر داد.

این گزارش همچنین از افزایش ۵.۴ درصدی میانگین قیمت مسکن در خرداد امسال به نسبت یک‌سال قبل حکایت دارد. میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در تهران خرداد امسال به ۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان رسیده که بیانگر افزایش ۴۰ هزار تومانی قیمت یک متر مربع در مقایسه با اردیبهشت امسال است.

همزمان با افزایش قیمت، آمار خرید و فروش مسکن حدود ۸ دهم درصد کاهش یافته است. کاهش آمار خرید و فروش مسکن در حالی رخ داده که دولت حسن روحانی با اجرای سیاست‌های تحریک تقاضا، سقف وام خرید مسکن را در دو مرحله افزایش داد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران پیشتر مدعی شده بود که حجم معاملات مسکن در اردیبهشت امسال ۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

اما گزارش مرکز آمار ایران از سهم بخش‌های مختلف در رشد اقتصادی  بیانگر رشد منفی ۱۳.۵ درصدی بخش مسکن در سال ۹۵ است.

اجاره‌نشینی سخت‌تر می‌شود

همزمان با افزایش نرخ اجاره‌بها، منابع خبری ایران از سخت‌تر شدن شرایط برای مستاجران خبر می‌دهند. بر اساس این گزارش‌ها، مالکان واحدهای مسکونی تمایل دارند که به جای «ودیعه و رهن»، اجاره نقدی دریافت کنند.در پیوند با همین موضوع خبرگزاری «صما» از کاهش واحدهای رهن و افزایش واحدهایی که مالکان آن تنها حاضر به دریافت اجاره ماهیانه هستند، خبر داده و نوشته است: پیش‌بینی می‌شود که نرخ اجاره بها در شهرهای بزرگ ۷ تا ۱۰ درصد به نسبت سال ۹۵ افزایش یابد.

برپایه این گزارش میانگین نرخ اجاره در تهران برای هر یک متر مربع حدود ۱.۵ میلیون تومان است که این نرخ در مناطق «لوکس» بیشتر است.

افزایش نرخ اجاره بها طی سال‌های گذشته سهم مسکن را در سبد هزینه خانوارهای ایرانی افزایش داده است به گونه‌ای که ۴۲ درصد از سبد هزینه‌ها به هزینه مسکن اختصاص می‌یابد.


در همین زمنیه:

مرکز آمار: اجاره مسکن در تهران ۱۱,۸ درصد افزایش یافته است

Share