Share

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن طرح مقابله با اقدام‌های آمریکا در این کمیسیون خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) بروجردی روز سه‌شنبه ۶ تیر گفت این طرح واکنش مجلس به اقدام‌های اخیر کنگره آمریکا در وضع تحریم‌های جدید علیه ایران است و در آن «الزام‌هایی برای دولت در نظر گرفته شده و دولت مکلف به اجرای آن است».

به‌گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، این طرح بلافاصله پس از تعطیلات، به هیأت رئیسه مجلس تقدیم خواهد شد.

پیش از این در روز ۲۶ خرداد، حسین نقوی‌ حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌خارجی مجلس از تدوین طرحی برای مقابله با تحریم‌های اخیر سنای آمریکا علیه ایران در کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی، با دستور علی لاریجانی، رئیس مجلس، خبر داده بود.

مجلس سنای آمریکا در خردادماه سال جاری با اکثریت قاطع آرا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران تصویب کرد. بر این اساس برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همه اشخاص و شرکت‌هایی که با این برنامه در ارتباط‌‌اند در طی ۹۰ روز تحریم می‌شوند. این تحریم‌ها به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که در دوران قبل از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی وضع شده بود، ربطی ندارند.

افزون بر این، سنای آمریکا برای نخستین بار سپاه پاسداران را هم به‌طور مستقیم تحت تحریم قرار می‌دهد. همچنین دارایی افراد و نهادهایی که در معاملات مرتبط با تأمین، فروش و یا انتقال سلاح به ایران دست دارند، توقیف می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سنای آمریکا با اکثریت قاطع آرا تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

Share