Share

دو نفر از خبرنگاران خبرگزاری فارس بازداشت شده اند. گفته می شود بازداشت این دو در ارتباط با شعارهایی است که در راهپیمایی روز قدس علیه حسن روحانی سر داده شده است.

حامد طالبی، یکی از خبرنگاران بازداشت شده خبرگزاری فارس

حامد طالبی و علی اکبری که از دبیران خبرگزاری فارس هستند، روز سه شنبه ششم تیر ماه به وزارت اطلاعات احضار و بازداشت شده اند.

خبرگزاری فارس به عنوان خبرگزاری نزدیک به نهادهای امنیتی شناخته می شود و به همین دلیل بازداشت این دو نفر می تواند به معنای یک رویارویی امنیتی میان نهادهای قدرت در جمهوری اسلامی باشد.

یاسر جبرائیلی، معاون پژوهشی خبرگزاری فارس در کانال تلگرامی خود نوشته است: «وزارت اطلاعات به دلیل نامعلومی حامد طالبی از دبیران خبرگزاری فارس را احضار و ظاهرا بازداشت کرده است.»

پست تلگرامی یاسر جبرائیلی

ساعتی پیش نیز یکی دیگر از معاونان خبرگزاری فارس خبر داده بود که «ظاهرا»، «حامد طالبی» از دبیران این خبرگزاری بازداشت شده است.

این خبر بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر فارسی داشته است.

عده ای می‌گویند بازداشت این دو خبرنگار با «شعارهای توهین آمیز» سر داده شده علیه حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در روز قدس ارتباط دارد. اتفاقی که عده ای از آن با عنوان اجرای فرمان «آتش به اختیار» علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی یاد کرده اند.

گفته می شود حامد طالبی «طراح حمله روز قدس» به روحانی بوده است.

از او به عنوان فردی که تصاویر مینو خالقی، نماینده رد صلاحیت شده اصفهان در مجلس را در فضای مجازی منتشر کرده است نیز نام برده می شود.

برخی کاربران شبکه های اجتماعی از بازداشت این خبرنگاران اصولگرا ابراز رضایت کرده اند اما عده ای نیز گفته اند نباید از بازداشت هیچ اهل رسانه ای دفاع کرد.

رضا حقیقت نژاد، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی یکی از افراد دسته دوم است. او در توییتی با تاکید بر ضرورت دفاع نکردن از بازداشت روزنامه نگاران نوشته است: «دعوای امنیتی در جریان است، یک روز مدیران کانال های تلگرامی قربانی می شوند، یک روز حامد طالبی.»

منظور او از مدیران کانال های تلگرامی، گردانندگان کانال های تلگرامی نزدیک به اصلاح طلبان هستند که شش نفر از آنها همچنان در بازداشت به سر می برند و گفته می شود در روزهای گذشته دست به اعتصاب غذا زده اند. برخی رسانه ها از اعمال فشار بر آنها برای تکذیب این اعتصاب غذا خبر داده اند:

شماری از مدیران تلگرامی زندانی دست به اعتصاب غذا زدند

حقیقت نژاد اما در توییت دیگری نوشته است: «روز قدس و عیدفطر توهینی به روحانی نشد که کسی سازماندهی کرده باشد یا نه. آنها حق اعتراض و انتقاد دارند. روی داشتن این حق برای همه تمرکز کنیم.»

در سوی مقابل اما یک کاربر توییتر نوشته است: «حامد طالبی همانقدر خبرنگار و روزنامه‌نگار است که دهنمکی، هنرمند و فیلمساز.
نه هرکه سر بتراشد، قلندری داند …»

متن زیر نیز درباره حامد طالبی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود:

 

Share