Share

وزارت نیرو اعلام کرده که در تابستان سال جاری ٢٨٩ شهر ایران، از جمله اصفهان، بوشهر، بندر عباس، شیراز کرمان و مشهد با بحران کم‌آبی مواجه‌اند. این شهرها در مناطق «درگیر با تنش آبی» قرار دارند.

بحران کم‌آبی در ایران

رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ساکنان این شهرها را به مدیریت مصرف آب در تابستان دعوت کرده است. او در توضیح معنای «تنش آبی» گفته است:

«منابع آب موجود و مصرف آنها در حالت سربه‌سر قرار دارد و در این وضعیت، کنترل مصرف از سوی مشترکان به‌ویژه در ساعت‌های پیک مصرف برای پایداری خدمات بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.»

 وزارت نیرو اعلام کرده که در بعضی از شهرها و کلانشهرهای ایران ممکن است تنش آبی و کاهش فشار آب ایجاد شود. از طرفی در بسیاری از شهرها ممکن است مصرف بیش از حد آب، افت فشار را در پی داشته باشد. قدیمی‌بودن شبکه آب‌رسانی در این شهرها هم مشکل دیگری‌ست که افزایش فشار آب را دشوار می‌کند.

هم‌زمان، سازمان هواشناسی خبر داده که دمای هوا در ایران در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور بین ۵/ ٠ تا ۵/ ١ درجه سانتیگراد گرم‌تر خواهد شد.

متوسط مصرف آب هر ایرانی در روز ١٩٠ لیتر و ۴٠ لیتر بالاتر از استاندارد جهانی است. شهروندان ساکن تهران در روز حداقل ٢٢٠ لیتر آب مصرف می‌کند که ٧٠ لیتر از الگوی جهانی بالاتر است.

متوسط مصرف آب خانگی در دنیا برای هر نفر در روز ١۵٠ لیتر است.

بیشتر بخوانید:

۴۰ سال کم‌ آبی در ایران

Share