Share

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ادعا کرده که ایالات متحده آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌هایش در سوریه، حکومت بشار اسد را متهم کرده که در تدارک یک حمله شیمایی دیگر است. او هم‌صدا با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به آمریکا هشدار داده که «با آتش بازی نکند».

محل اصابت بمب شیمیایی در خان شیخون

شامگاه دوشنبه ۲۶ ژوئن وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که حکومت بشار اسد در تدارک یک حمله شیمیایی دیگر در سوریه است. وزارت خارجه آمریکا به اسد هشدار داده بود که چنانچه مجدداً دستور یک حمله شیمیایی دیگر را بدهد، او و ارتش‌اش تاوان سنگینی می‌پردازند. اکنون علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت در واکنش به هشدار کاخ سفید به بشار اسد گفته است:

«طرح مجدد ادعاهای واهی علیه سوریه تداوم سناریوی آمریکا برای سرپوش گذاردن بر شکست‌های مستمر جبهه تروریسم و مقابله با پیشروی‌های تعیین‌کننده ارتش سوریه است. در صورتی که دولت آمریکا در طرح ادعاهای خود صداقت دارد باید اطلاعات مربوطه را در اختیار بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی قرار دهد تا با همکاری دولت سوریه مورد راستی‌آزمایی بی‌طرفانه قرار بگیرد.»

در حملات شیمیایی ۴ آوریل / ۱۵ فروردین به خان شیخون واقع در استان ادلب در شمال غرب سوریه دست‌کم ۸۷ نفر کشته شدند.

سه روز بعد از حمله شیمیایی به خان شیخون، ارتش آمریکا بیش از ۵۰ موشک کروز «توماهاوک» را به سمت پایگاه هوایی الشعیرات واقع در استان حمص شلیک کرد. آمریکا اعلام کرده بود که حمله شیمیایی به خان شیخون از این پایگاه انجام شده بود.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعلام کرده که قربانیان حمله شیمیایی به خان شیخون در اثر گاز سارین جان خود را از دست دادند. سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در تحقیق گسترده‌ای که بعد از حمله شیمیایی خان شیخون انجام دادند،  از طریق بافت‌شناسی ۱۰ تن از قربانیان پی بردند که آن‌ها در مجاورت گاز سارین قرار گرفته بودند.

دیده‌بان حقوق بشر هم در یک گزارش ۶۳ صفحه‌ای اعلام کرده بود که در حمله ارتش اسد به خان‌شیخون از گاز سارین استفاده شده است. روسیه اما می‌گوید که جنگنده شکاری ارتش سوریه انبار مهمات شورشیان مسلح را بمباران کرده، غافل از آنکه در آن انبار سلاح‌های شیمیایی نگهداری می‌شده است. روسیه هم مانند ایران خواهان تشکیل یک کمینه حقیقت‌یاب شده بود.

روز گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که در مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه «استانداردهای دوگانه»‌ای را به کار می‌گیرد:

«تصور می‌کنیم که در مبارزه با تروریسم در سوریه، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از بمباران مواضع جبهه‌النصره خودداری می‌کنند.»

لاوروف به آمریکا هشدار داد که «این یک بازی بسیار خطرناک» است.

علی شمخانی، مشاور نطامی رهبر جمهوری اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم هم‌صدا با وزیر خارجه روسیه گفته است که آمریکا «با آتش بازی می‌کند» و این امر ممکن است واکنش متقابل طرف مقابل را تغییر دهد.

روسیه در آوریل سال جاری میلادی تهدید کرده بود که توافقنامه امنیتی با آمریکا را نقض خواهد کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در نشست خبری چهارشنبه ۷ تیر/ ۲۸ ژوئن خود نسبت به هرگونه اقدام اشتباه یک‌جانبه نظامی از سوی دولت آمریکا هشدار داده و از جامعه بین‌المللی و نهادهای مرتبط با این موضوع خواسته «از تمام ظرفیت‌ها و ساز و کارهای خود برای جلوگیری از اقدام بی‌ثبات‌ساز و ناامن‌کننده» آمریکا در سوریه استفاده کنند. او نیز مانند لاوروف آمریکا را به «تقویت موضع و موقعیت گروه‌های تروریستی» در سوریه متهم کرده است.

دو هفته پیش نیروهای آمریکایی برای دومین بار پیاپی شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران را در حوالی التنف در نزدیکی مرز اردن بمباران کردند. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا با انشتار بیانیه‌ای اعلام کردند که شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران، سربازان آمریکایی و متحدانشان را تهدید کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا: اسد در تدارک یک حمله شیمیایی دیگر است

Share