Share

پس از آن‌که بانک مرکزی ایران اعلام کرد دولت با حذف چهار صفر از پول ملی و با واحد پول فرعی در کنار واحد پول اصلی موافقت کرده است، وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی گفت این طرح به مجلس خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران گفت: «دولت تصمیم گرفته است پس از بحث و بررسی ابعاد اصلاح واحد پول ملی و حذف چهار صفر از آن، جزئیات نحوه اصلاح واحد پول ملی را در کمیسیون اقتصادی دولت و کارگروه طرح تحول اقتصادی بررسی کند.»

حسینی افزود اصلاح واحد پول ملی برنامه‌ای زمان‌بر است و پس از بررسی و تصویب در مجلس و تأیید آن در شورای نگهبان آغاز خواهد شد.

بانک مرکزی ایران امروز در اطلاعیه‌ای درباره طرح اصلاح پول ملی نوشت وب‌سایت «طرح اصلاح پول ملی» به‌منظور «اطلاع‌رسانی دقیق، شفاف و علمی به صاحب‌نظران اقتصادی، رسانه‌های گروهی و عامه مردم» از روز شنبه ۲۵ تیرماه جاری از طریق تارنمای بانک مرکزی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

در این اطلاعیه آمده است که در بانک مرکزی، ستاد اجرایی ناظر بر طرح اصلاح پول ملی تحت نظر معاون اقتصادی که با حکم ریاست کل بانک، مسئولیت اجرای طرح را برعهده گرفته‌ است، تشکیل شده است.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی: اصلاح واحد پول ملی پس از اطلاع‌رسانی و توجیه کامل مردم اجرا خواهد شد تا هیچ ابهامی در این باره وجود نداشته باشد

پیش از این محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی گفته بود اصلاح واحد پول ملی پس از اطلاع‌رسانی و توجیه کامل مردم اجرا خواهد شد تا هیچ ابهامی در این باره وجود نداشته باشد.

بهمنی گفت: «پس از مشخص شدن زمان حذف صفرها از واحد پول ملی مانند بسیاری از کشورها پول‌های قدیمی به تدریج و در یک دوره سه تا پنج ساله از چرخه پولی کشور خارج می‌شود و تا آن زمان، هم پول‌های جدید و هم پول‌های قدیمی دارای اعتبار خواهد بود.»

قرار است امسال در ایران طرح تحول بانکی به اجرا گذاشته شود. این طرح که از دو سال پیش با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی ایران آغاز شده است، امسال جدی‌تر خواهد شد.

مسئولان اقتصادی و بانکی ایران زمان کنونی را برای اجرای طرح تحول بانکی «مثبت» ارزیابی می‌کنند و دلیل آن را هم «موفقیت نظام بانکی در اجرای هدفمندی یارانه‌ها» عنوان می‌کنند.

اما به گفته کارشناسان اقتصادی در شرایط کنونی ایران، حذف چهار صفر از پول ملی به معنای کاهش ارزش پول و برابرکردن قدرت خرید است. در این حالت هر کسی که پول نقد دارد ضرر می‌کند و کسانی که دارایی غیرنقدی دارند، کاهش ارزش پول تأثیر چندانی در ثروت آن‌ها نخواهد داشت.

به گفته صاحب‌نظران اقتصادی، حذف صفرها از پول ملی به معنای کنترل تورم در ایران نیست و تأثیری هم در کاهش آن ندارد. این حرکت، اقدامی است که برخی از کشورهای آمریکای لاتین و همچنین ترکیه در سال‌های اخیر به خاطر آن‌که در یک مدت طولانی تورم بالایی را تحمل کردند، آن را به اجرا درآوردند.

مخالفان طرح حذف صفر از پول ملی معتقدند که بدون فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم اجرای فوری این طرح تأثیر نامطلوبی بر کاهش قدرت خرید مردم خواهد داشت.

برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند که حذف صفر می‌تواند در شرایطی که تورم زیاد شده و ارزش پول ملی کاهش یافته، مؤثر باشد، به این معنی که دیگر نیازی به استفاده از حجم زیادی پول نیست.

«کاهش حجم اسکناس، سادگی در مبادلات، راحت‌تر شدن حمل و نقل پول، صرفه‌جویی در وقت، کاهش آثار روانی تورم» از جمله مزیت‌هایی است که برای حذف صفر پول ملی مطرح شده است.

واحد پول ایران از سال ۱۳۰۸ ریال بوده است. در بین پیشنهادات برای نام‌گذاری پول ملی، «دینار» نیز مطرح شده است.
 

Share