Share

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است هیچ جایگزینی برای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نمی‌شناسد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز، رابطه‌اش را با آیت‌الله خامنه‌ای «خوب و همدلانه» توصیف کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با این حال گفته در مواردی هم با رهبر جمهوری اسلامی «اختلاف سلیقه» دارد که تلاش می‌کند این اختلافات را از طریق گفت‌وگو با وی و «تأثیرگذاران نظام» حل کند.

وی افزوده در نهایت «تابع» نظر آیت‌الله خامنه‌ای است.

هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ به جمع منتقدان سیاست‌های جمهوری اسلامی پیوست.

هاشمی رفسنجانی:‌ بنده هیچ‌گاه به‌خصوص در تحولات و حوادث اخیر کشور سکوت نکرده و همواره حرفم را زده و می‌زنم، اما بنای دعوا و تشدید اختلاف ندارم

وی در دو سال گذشته بارها به همراهی با «فتنه‌گران» متهم شده است. حکومت ایران از اعترضات پس از انتخابات سال ۸۸ به عنوان «فتنه» نام می‌برد.

در همین حال هاشمی رفسنجانی از سوی مخالفان حکومت ایران نیز به «مدارا و مماشات با حکومت» و «فرصت‌طلبی» متهم می‌شود.

هاشمی رفسنجانی در این دیدار و در پاسخ به پرسشی درباره «سکوتش» گفته: «بنده هیچ‌گاه به‌خصوص در تحولات و حوادث اخیر کشور سکوت نکرده و همواره حرفم را زده و می‌زنم، اما بنای دعوا و تشدید اختلاف ندارم.»

وی افزوده: «تشنج، اختلاف و درگیری را به خصوص در مقطع کنونی که از همه سو تهدید می‌شویم و نیاز مبرم به وحدت داریم، مضر به حال نظام و کشور می‌دانم.»

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، «انزوای جریان‌های افراطی و تندرو و به حاشیه راندن آنان» را گام اول ایجاد «تغییر و تحولات مثبت» در ایران خواند.

هاشمی رفسنجانی «اعتماد متقابل میان مردم، فعالان سیاسی و رسانه‌ای با نظام، برگزاری انتخابات آزاد مجلس و ریاست جمهوری با حضور واقعی تمامی جناح‌ها و گروه‌» را از راه‌های دیگری اعلام کرده که می‌تواند به خروج از اوضاع کنونی ایران کمک کند.

هاشمی رفسنجانی در آخرین خطبه نماز جمعه‌اش در تیر ۱۳۸۸ نیز «آزادی زندانیان سیاسی، دلجویی از آسیب‌دیدگان و آزادی رسانه‌ها و مطبوعات» را از جمله راه‌های خروج ایران از «بحران» پس از انتخابات ریاست‌جمهوری» اعلام کرده بود.

وی در ادامه دیدار با دانشجویان «اصلاح سیستم اداره کشور و قوانین معیوب» را «گام‌های میان‌مدت و بلندمدت برای افزایش کارآمدی نظام و توسعه سیاسی و اقتصادی» توصیف کرد.

هاشمی رفسنجانی همچنین گفته با «حسن نیتی» که در آیت‌الله خامنه‌ای وجود دارد، ایران به‌سوی «وحدت و همبستگی» پیش خواهد رفت.

 

پس از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری ایران، اختلافات بین مسئولان حکومت ایران افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است. آیت‌الله خامنه‌ای نیز چندین بار به روسای جمهور، مجلس و قوه قضائیه، نمایندگان مجلس و برخی دیگر از مسئولان جمهوری اسلامی هشدار داده اختلافات خود را علنی نکنند.

 

وی چند روز پیش از سپاه پاسداران نیز خواست آتش اختلافات را «شعله‌ور» نکند.

 

سپاه پاسداران از جمله نهادهای نظامی ایران است که علاوه بر فعالیت‌های نظامی، بسیاری از مخالفان حکومت ایران را در دو سال گذشته بازداشت کرده است.

 

سپاه به تازگی نیز برخی از مسئولان دولتی را به اتهام‌های «اقتصادی، امنیتی و اخلاقی» بازداشت کرده است. این مسئولان دولتی جزو «جریان انحرافی» قلمداد می‌شوند.

 

«جریان انحرافی» توصیفی است که اصول‌گرایان منتقد دولت درباره اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران و هم‌فکران وی به کار می‌برند.

 

در همین حال اختلافات بین دولت و مجلس نیز بر سر نحوه اجرای قوانین افزایش یافته است. بر همین اساس تعدادی از نمایندگان مجلس طرح سوال از احمدی‌نژاد را به جریان انداخته‌اند. با این حال برخی از نمایندگان درباره عملی‌شدن این طرح ابراز تردید کرده‌اند.

 

Share