Share

یک نماینده مجلس ایران گفته محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران برای حضور در مجلس و پاسخ به سوال نمایندگان اعلام آمادگی کرده است.

 

موسی‌الرضا ثروتی، نماینده بجنورد توضیح بیش‌تری در این باره نداده است.

ثروتی، چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۰ به تارنمای خبرآنلاین گفته: «برای پاره‌ای از سوالات که نمایندگان اعلام کردند، رئیس‌جمهور باید با حضور در مجلس، به این موارد توضیح دهد.»

طرح سئوال از احمدی‌نژاد ، پنجم تیر ۱۳۹۰ با ۱۰۰ امضا به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده شد اما در دو هفته گذشته خبرهای ضد و نقیضی درباره سرانجام این طرح منتشر شده است.

محمدحسین فرهنگی، عضو هیأت رئیسه مجلس ایران دوشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۰ به خبرگزاری فارس گفت ۱۲ نماینده امضای خود را از طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد پس گرفته‌اند.

نماینده بجنورد در خصوص بازپس‌گیری برخی امضاهای طرح سوال از رئیس‌جمهور گفته: «نمایندگان قدرت تشخیص دارند و اگر در برهه‌ای هم‌چون ترک محل خدمت از سوی رئیس‌جمهور، تشخیص دادند که طرح سوال از رئیس‌جمهور را امضا کنند، شاید الان هم تشخیص داده‌اند که باید امضایشان را پس بگیرند.»

طرح سئوال از احمدی‌نژاد ، پنجم تیر ۱۳۹۰ با ۱۰۰ امضا به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده شد اما در دو هفته گذشته خبرهای ضد و نقیضی درباره سرانجام این طرح منتشر شده است

مقصود این نماینده مجلس از «ترک محل خدمت از سوی رئیس‌جمهور»، خانه‌نشینی ۱۱ روزه محمود احمدی‌نژاد در اعتراض به دخالت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای برگرداندن حیدر مصلحی به وزارت اطلاعات است.

موسی‌الرضا ثروتی تمام امضاکنندگان سوال از احمدی‌نژاد را جزو «نمایندگان اصولگرا» اعلام کرد و افزود: «طرح سوال از رئیس‌جمهور برای حمایت از ایشان است تا با حضور در مجلس از عملکرد خود دفاع کنند.»

 

وی افزود نمایندگان مجلس می‌خواهند قبل از اجرای نهایی سوال از رئیس‌جمهور، نظر آیت‌الله خامنه‌ای را در این باره جویا شوند.

علی مطهری از طراحان اصلی سوال از احمدی‌نژاد چند روز پیش به خبرآنلاین گفته بود اگر «ندایی» از دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مخالفت با سئوال از رئیس‌جمهور می‌آمد، این طرح را متوقف می‌کرد.

به گفته مطهری، آیت‌الله خامنه‌ای با این طرح مخالف نیست. اما روح‌الله حسینیان یکی از نمایندگان مجلس چندی پیش به خبرگزاری فارس گفت رهبر جمهوری اسلامی از طرح سئوال از رئیس‌جمهور «رضایت ندارد.»

مطهری در مصاحبه دیگری که با خبرآنلاین انجام داده، گفته مجلس نباید «شاخه‌ای از دفتر رهبر ایران» باشد. وی از اینکه نمایندگان بخواهند در هر مناقشه‌ای نظر رهبر جمهوری اسلامی را جویا شوند، انتقاد کرده است.

در همین حال علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز گفته در دیداری که همراه با شماری از نمایندگان مجلس با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی داشته، وی سوال و استیضاح را «حق مجلس» دانسته است.

 

نمایندگانی که طرح سوال از احمدی‌نژاد را امضا کرده‌اند، سوالات خود را در ۱۰ محور خطاب به وی مطرح کرده‌اند:

 

* اجرا نشدن قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلان‌شهرها
* معرفی «غیرمعمول» وزیر ورزش و جوانان به مجلس
* ابهام درباره آمار اشتغال
* چگونگی هزینه‌شدن بودجه فرهنگی
* اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها با شیب تند
* مقاومت ۱۱ روزه احمدی‌نژاد در برابر حکم «حکومتی» آیت‌الله خامنه‌ای درباره ابقای حیدر * مصلحی، وزیر اطلاعات
* عزل «تحقیر‌آمیز» منوچهر متکی، وزیر امور خارجه
* سخنان احمدی‌نژاد درباره «در رأس امور نبودن مجلس»
* همکاری نکردن دولت برای اجرای قانون عفاف و حجاب
* ترویج نظریه «مکتب ایرانی» توسط اطرافیان رئیس‌جمهور و دوری‌نکردن وی از «جریان انحرافی»

طرح سئوال از رئیس‌جمهور تاکنون در جمهوری اسلامی ایران عملی نشده و این برای نخستین بار است که چنین طرحی در مجلس به جریان افتاده است.

 

Share