Share

ارتش عراق و هم‌پیمانانش سرانجام موفق شدند مسجد جامع النوری واقع در بخش قدیمی شهر را به تصرف خود در آورند.

داعش مسجد النوری را ۲۱ ژوئن / ۳۱ خرداد منفجر کرد و الحدباء، مناره کج آن هم، که با برج پیزا مقایسه می‌شد، از بین برد.

داعش مسجد النوری را ۲۱ ژوئن / ۳۱ خرداد منفجر کرد و الحدباء، مناره کج آن هم، که با برج پیزا مقایسه می‌شد، از بین برد.

به‌گزارش رویترز، ژنرال یحیی رسول، سخنگوی ارتش عراق روز پنج‌شنبه ۲۹ ژوئن / ۸ تیر در تلویزیون ملی عراق گفت «دولت افسانه‌ای داعش سقوط کرد».

گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسجد النوری را در روز چهارشنبه ۲۱ ژوئن / ۳۱ خرداد منفجر کرد و الحدباء، مناره کج آن هم، که با برج پیزا مقایسه می‌شد، از بین برد. مسجد جامع النوری همان جایی است که ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، دو سال پیش، در ژوئیه ۲۰۱۴، ضمن ایراد خطابه‌ای در آن تشکیل «خلافت اسلامی عراق و شام» را اعلام کرد. پرچم سیاه داعش از سال ۲۰۱۴ بر سر مناره این مسجد در اهتزاز بود.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق نابودی مسجد النوری را اعتراف رسمی داعش به شکست خود دانست.

اکنون داعش تنها بر بخش از قسمت قدیمی موصل تسلط دارد. فتح مسجد النوری پیروزی نمادین ارتش عراق بر داعش محسوب می‌شود.

مناطق تحت کنترل داعش روزبه‌روز کمتر می شود و مقامات عراقی انتظار دارند که در روزهای آینده نبردهای موصل پایان یابد. با این حال پیشرفت ارتش عراق آسان‌تر نشده زیرا داعشی‌ها در میان مردم غیرنظامی موصل پنهان شده‌اند و دست به عملیات انتحاری می‌زنند تا سقوط خود را به تأخیر اندازند. هفته گذشته بغداد اعلام کرده بود که شمار جنگجویان داعش در موصل حدود ۳۵۰ نفر است.

به‌گفته ارتش عراق، نیروهای ضدتروریست این کشور «کنترل مسجد النوری و محله همسایه آن را در اختیار دارند و به پیشروی خود ادامه می‌دهند.»

یک فرمانده نیروهای ضدتروریست عراق گفت فتح مسجد النوری با یک «حمله برق‌آسا» صورت گرفت. غیرنظامیان در روزهای اخیر از این منطقه خارج شده بودند.

مسجد النوری موصل در سال ۱۱۷۲ میلادی به سفارش نورالدین ابوالقاسم بن زنکی، یکی از پادشاهان سلسله زنکیون ساخته شد. در حکایات آمده است که هنگامی ابن بتوته در قرن چهاردهم از در سفری به عراق از این مسجد دیدن کرد، مناره الحدباء کج بود.

نورالدین ابوالقاسم زنکی موفق شد مسلمانان را متحد و آن‌ها را برای جنگ صلیبی با مسیحیان متحد کند.

او همچنین نخستین پادشاهی بود که سوریه را متحد کرد.  نورالدین ابوالقاسم زنکی در دوران ۲۸ ساله سلطنتش، بر موصل، حلب و دمشق که مدفن اوست حکومت می‌‌کرد.

بیشتر بخوانید:

ارتش عراق منطقه دیگری از شهر موصل را فتح کرد

پیزای موصل را منفجر کردند

Share