Share

اختلاف دانشگاه آزاد و وزارت علوم در مورد حذف نزدیک به سه هزار رشته این دانشگاه بالا گرفته است. اکنون رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد می‌گوید این اقدام وزارت علوم قانونی نیست و دانشگاه آزاد ثبت‌نام را انجام می‌دهد و کاری به نظر وزارت علوم ندارد.

علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد: حذف ۲۵۰۱ رشته - محل دانشگاه آزاد اعمال سلیقه وزارت علوم در مقابل قانون است.

علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد: حذف ۲۵۰۱ رشته – محل دانشگاه آزاد اعمال سلیقه وزارت علوم در مقابل قانون است.

کشمکش بر سر ۲۵۰۱ رشته – محل حذف شده از دانشگاه تهران همچنان ادامه دارد. در آخرین رویارویی وزارت علوم و مسئولان دانشگاه آزاد، سخنان علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیأت امنای این دانشگاه اختلافات را شدت بخشید.

ولایتی شامگاه پنج‌شنبه ۸ تیر تکذیبیه وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری در مورد بازگشتن رشته‌های حذف‌شده از دانشگاه آزاد را «اعمال سلیقه در مقابل قانون» خواند.

او گفت وزارت علوم «اعمال سلیقه» کرده و «دانشگاه برای ثبت‌نام از دانشجویان کارشناسی ارشد نیاز به اجازه جایی ندارد» و «اجازه این کار را قبلاً قانون صادر کرده است».

حذف ۲۵۰۱ رشته – محل توسط وزارت علوم در چند روز اخیر فراز و فرودهایی داشت. سه روز پیش وزارت علوم در اقدامی بی‌سابقه ۲۵۰۱ رشته – محل را از دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی حذف کرد و اعتراض‌های گسترده‌ای را برانگیخت. سپس علی‌محمد نوریان، سرپرست دانشگاه آزاد در بیانیه‌ای اعلام کرد ۲۵۰۱ رشته – محلِ حذف شده، مورد تأیید دوباره قرار گرفت، اما صبح روز پنج‌شنبه سازمان سنجش آموزش کشور تأیید دوباره رشته‌ ـ محل‌های حذف‌شده را تکذیب کرد.

علی‌اکبر ولایتی تأیید دوباره این رشته ـ محل‌ها را بر اساس قانونی دانست که در زمان ریاست اکبر هاشمی‌ رفسنجانی در سال ۶۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

او گفت در سال ۶۷ نیز وزارت علوم اعمال سلیقه کرد و هاشمی رفسنجانی ناچار شد این کار را به مجلس شورای اسلامی واگذار کند و در مجلس قانونی تصویب شد که سه نماینده از وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در این رابطه تصمیم بگیرند.

به‌گفته او در این سال‌ها سه هزار رشته کارشناسی ارشد تأیید شده و امضای این سه نماینده پای آن است.

ولایتی همچنین از تذکر حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر علوم در این‌باره خبر داد و گفت: «طبق این تذکر اگر قانونی توسط مجلس تصویب شده باشد باید قانون ناقض آن هم توسط مجلس تصویب شود و وزارت علوم باید به قانون پایبند باشد.»

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان این‌که براساس اقدام وزارت علوم واحدهای مربوط به ۳۵۰ شهر تعطیل می‌شود، گفت «یک واحد هم نباید تعطیل شود» و «اساتید و دانشجویان باید سر کار خود باشند و ما از اطلاعیه وزارت علوم تبعیت نمی‌کنیم.»

اقدام وزارت علوم در حذف شمار زیادی از رشته – محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان پاسخی به تحرکات دانشگاه آزاد در حذف بسیاری از مدیران نزدیک به علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی ارزیابی شده است. اما حذف این فرصت‌های تحصیلی به‌ویژه در شهرستان‌ها می‌تواند مانع ادامه تحصیل آن دسته از جوانانی شود که علاقه‌مند هستند در این مناطق به دانشگاه بروند.

عده‌ای از این جوانان دخترانی هستند که ممکن است به دلیل مخالفت‌های خانواده امکان جابه‌جا شدن و رفتن به شهرهای دیگر را نداشته باشند و به همین دلیل ترجیح بدهند در شهر خود (با وجود امکانات محدود) به دانشگاه بروند یا تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند.

اعتراض‌ها به این ماجراها اما از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی بلند شده است.

بیشتر بخوانید:

پاسخ دولت به هاشمی زدایی در دانشگاه آزاد: حذف حدود ۳ هزار رشته-شهر

بازگردانده شدن ۲۵۰۱ رشته-محل حذف شده به انتخاب رشته دانشگاه آزاد

سازمان سنجش: حل مشکل رشته-محل‌های حذف شده دانشگاه آزاد را تکذیب می‌کنیم

Share