Share

مقامات بلندپایه بسیاری از کشورهای جهان، ترور احمد ولی کرزی، برادر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و از چهره‌های برجسته سیاسی این کشور را محکوم کردند.

احمد ولی کرزی، برادر کوچک حامد کرزی روز سه‌شنبه ۲۱ تیرماه پس از خروج از نشستی با بزرگان قندهار، از سوی رئیس محافظانش کشته شد.

گروه طالبان بلافاصله اعلام کرد که عامل این حمله از مدت‌ها پیش با این گروه در تماس بود.

رؤسای جمهور روسیه، تاجیکستان، فرانسه و پاکستان، نخست‌وزیر هند، پاکستان، وزیر امور خارجه و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا این رویداد را محکوم کردند و آمریکا متعهد شده است در پیگرد عوامل این رویداد با دولت افغانستان همکاری کند.

عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر و امید، از مخالفان سیاسی حامد کرزی و ده‌ها تن از رهبران و بزرگان ولایات مختلف افغانستان قتل احمد ولی کرزی را محکوم کرده و خواهان برخورد جدی دولت با طالبان شدند.

حامد کرزی، در مراسم خاک‌سپاری برادرش گفت با وجود این‌که طالبان مسئولیت این سوء قصد را برعهده گرفته‌اند اما از آن‌ها می‌خواهد صلح را بپذیرند و دست از خشونت بردارند

پیکر احمد ولی روز چهارشنبه ۲۲ تیر با تدابیر شدید امنیتی و با حضور حامد کرزی، بسیاری از مقامات ارشد دولت افغانستان و هزاران تن از مردم قندهار در زادگاه خانوادگی وی در روستای کرز قندهار به خاک سپرده شد.

حامد کرزی، در این مراسم گفت با وجود این‌که طالبان مسئولیت این سوء قصد را برعهده گرفته‌اند اما از آن‌ها می‌خواهد صلح را بپذیرند و دست از خشونت بردارند.

رئیس جمهور افغانستان کشته شدن احمد ولی را ادامه برنامه کشتن مقامات بلندپایه و بزرگان قومی این کشور خواند که بگفته وی از سوی دشمنان صلح صورت می‌گیرد.

در ماه‌های اخیر شماری از مقامات ارشد امنیتی افغانستان، از جمله فرمانده پلیس قندهار، فرمانده پلیس حوزه شمال، فرمانده پلیس ولایت تخار و فرمانده پلیس ولایت قندوز و چند تن از بزرگان قبیله‌ای در حملاتی که طالبان مسئولیت آن را بر عهده گرفتند کشته شدند.

احمد ولی کرزی که ۵۰ سال سن داشت طی شش سال فعالیت به‌عنوان عضو و سپس رئیس شورای ولایتی قندهار، همچون سیاستمداری قدرتمند ظاهر شد.

قاچاق مواد مخدر، فساد اداری، نقش داشتن در تقلب در جریان دومین دور انتخابات ریاست جمهوری به نفع حامد کرزی از جمله اتهاماتی بود که به وی نسبت داده می‌شد اما احمد ولی این اتهامات را بی‌پایه می‌خواند.

وابسته بودن به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از دیگر اتهامات احمد ولی کرزی بود اما رئیس شورای ولایتی قندهار ضمن تأیید کمک به آمریکایی‌ها، تحت پوشش بودن از سوی سازمان سیا را رد می‌کرد.
 

Share