Share

ارتش سوریه با پیشروی خود نیروهای داعش را به‌طور کامل از استان حلب بیرون کرد. اکنون در این استان تمامی نیروهای دیگر درگیر در جنگ سوریه که همه از کشورهای خارجی حمایت می‌شوند حضور دارند.

نیروهای ارتش سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروهای ارتش سوریه ـ عکس از آرشیو

این یک عقب‌نشینی بزرگ برای گروه «دولت اسلامی» (داعش) محسوب می‌شود که تا پایان سال ۲۰۱۴ نیمی از این استان را در کنترل خود داشت و می خواست آن را به‌طور کامل تسخیر کند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه جمعه ۳۰ ژوئن / ۹ تیر گفت: «در برابر پیشروی‌های نیروهای رژیم سوریه، داعش کاملاً از استان حلب خارج شده است.»

عقب‌نشینی داعش از سوی منابع نظامی سوریه نیز تأیید شد.

مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه افزود: «شامگاه پنج‌شنبه در جنوب شرقی استان حلب نیروهای رژیم سوریه کنترل یک جاده را در دست گرفته و ۱۷ روستا را که نیروهای داعش همچنان در آن‌ها حضور داشتند محاصره کرده و داعشی‌ها را وادار به خروج از این استان کردند.»

این مسیر مهم استان حما در غرب حلب را به رقه در شرق استان وصل می‌کند.

قدرت داعش هم در سوریه و هم در عراق، جایی که در سال ۲۰۱۴ اعلام خلافت کرد، کمتر و کمتر می‌شود. بر اساس مطالعاتی که «آی‌اچ‌اس مارکیت»، مؤسسه اطلاعات اقتصادی ایالات متحده روز پنج‌شنبه منتشر کرد، داعش در عرض سه سال، ۶۰ درصد از ۹۰ هزار کیلومتر مربعی را که به تصرف خود در آورده بود از دست داده است.

خبرگزاری سوری سانا نیز به‌نقل از یک منبع نظامی ارتش سوریه نوشت نیروهای دولتی با همراهی نیروهای کمکی کنترل تمام منطقه رصافه در جنوب استان رقه و اثریا واقع در شرق استان حما را در دست گرفت.

این منبع افزود ارتش سوریه آماده می‌شود تا پس از فرار تروریست‌ها مواضع دیگری را در جنوب شرقی استان حلب فتح کند.

یک سرهنگ ارتش سوریه حاضر در استان حلب به خبرگزاری فرانسه از «عقب‌نشینی داعش از حلب» خبر داد و گفت «ارتش سوریه آخرین بخش از قلمرو داعش را پاکسازی می‌کند».

ورق زمانی برای داعش برگشت که این گروه در آغاز سال ۲۰۱۵ پس از چهار ماه نبرد علیه نیروهای کرد و ائتلاف جهانی ضدداعش، در کوبانی شکست خورد. این شهر کردنشین در مرز با ترکیه قرار دارد.

از آن پس شکست‌ای داعش در این منطقه یکی پس از دیگری رقم خورد. در ۶ اوت ۲۰۱۶ (۱۶ مرداد ۱۳۹۵) «نیروهای دموکراتیک سوریه» متشکل از کردها و عرب‌ها که از سوی آمریکا پشتیبانی می‌شوند، شهر منبج را از دست داعش خارج کردند. این شهر از سال ۲۰۱۴ در اختیار داعش بود.

پس از آن نوبت شورشیانی رسید که از سوی جنگنده‌ها و تانک‌های ترکیه حمایت می‌شدند. آن‌ها نیز نزدیک به دو هفته بعد شهر جرابلس در مرز را به تصرف خود در آوردند. در ۲۴ فوریه ۲۰۱۷ (جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵) همین نیروها با کمک ترکیه منطقه الباب را فتح کردند.

از سوی دیگر ارتش سوریه پس از یک حمله چند ماهه و پاکسازی فرودگاه کویرس در نزدیکی حلب با حمایت روسیه روز چهارم ژوئن جاری (۱۴ خرداد) نیروهای داعش را از مسکنه در شرق حلب خارج کرد.

در حال حاضر تمام نیروهای محلی و خارجی در استان حلب حاضر هستند: شورشیان مورد حمایت ترکیه در شمال این استان مستقرند، در غرب نیروهای اسلامگرای متحد با گروه فتح‌الشام (شاخه سابق القاعده) قرار دارند، ارتش سوریه در شهر حلب و در جنوب و جنوب شرقی این استان مستقر است و «نیروهای دموکراتیک سوریه» نیز در شمال و شرق استان حلب حضور دارند.

همه این نیروها از سوی قدرت‌های خارجی یعنی روسیه، ایران، ترکیه و ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا به‌طور مستقیم حمایت می‌شوند.

Share