Share

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت بازداشت‌شدگان درگیری سپاه پاسداران با چهارتن از اعضای حزب کومله کردستان ایران ابراز نگرانی کرد.

رامین حسین‌پناهی (راست) و صباح حسین‌پناهی (چپ)

عفو بین‌الملل جمعه، ۳۰ ژوئن با انتشار بیانیه‌ای خواستار شفاف‌شدن وضعیت رامین حسین‌پناهی، عضو بازداشت‌شده کومله شد و بازداشت چهار تن از آشنایان خانوادگی او را مصداق «ناپدیدشدن اجباری» خواند.

دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کومله کردستان ایران شنبه، سوم تیر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «جمعی از پیشمرگان و فعالان تشکیلاتی مخفی حزب» روز پیش از آن، جمعه دوم تیرماه هدف حمله نیروهای امنیتی ایران در سنندج قرار گرفتند و سه تن از آنها در این درگیری جان باختند. حزب کومله کردستان ایران نام جان‌باختگان را«صباح حسین پناهی»، «حامد سیف پناهی» و «بهزاد نوری»  اعلام کرد.

بعدتر مشخص شد که چهار عضو این حزب در درگیری حضور داشته اند و رامین حسین‌پناهی پس از مجروحیت بر اثر اصابت سه گلوله از ناحیه کمر و پا بازداشت شده.

به گزارش وب‌سایت خبری «هرانا»، وابسته به فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی این کشور پس از درگیری به خانه پدری رامین حسین‌پناهی در روستای قره‌چای سنندج هجوم بردند و افشین حسین‌پناهی، برادر او را بازداشت کردند. سه تن دیگر از اعضای خانواده حسین‌پناهی نیز در حملات دیگر نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

عفو بین‌الملل نسبت به این بازداشت‌ها اعتراض کرده و آنها را توام با خشونت توصیف کرده است.

بنابر گزارش‌ها، خانه پدری حسین‌پناهی هنوز در محاصره نیروهای امنیتی است.

خانواده رامین حسین‌پناهی از وضعیت او اطلاعی در دست ندارند. به گزارش هرانا، این بازداشتی زخمی برای مدت کوتاهی در بیمارستانی در سنندج بستری بوده و سپس بنا بر گزارش‌های تأییدنشده، جایی در خارج از استان کردستان «رویت شده است».


در همین زمینه

کومله از درگیری مسلحانه با سپاه پاسداران ایران خبر داد

Share