Share

فاطمه بداغی، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت اعضای دولت هیچ احضاریه یا حکم جلبی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، فاطمه بداغی افزود: «معمولأ احضاریه، اخطاریه و احکام جلب با واحد حراست یا معاونت حقوقی دستگاه‌ها هماهنگ می‌شود ولی ما در این موارد هیچ اخطاریه، احضاریه و حکم جلب از کسی دریافت نکردیم.»

وی که در پایان جلسه هیأت دولت سخن می‌گفت در پاسخ به سئوالی در مورد بازداشت آزاده اردکانی، رئیس موزه ملی ایران، تأکید کرد:‌ هیچ نوع احضاریه، ابلاغیه، حکم جلب دریافت نشده و با دولت در مورد جلب اشخاص منتسب به آن، هماهنگی نشده است.»

این در حالی است که در چند هفته گذشته شماری از مقامات دولت ایران که «جریان انحرافی» نامیده می‌شوند، بازداشت شده‌اند.

 

در چند هفته گذشته شماری از مقامات دولت ایران که «جریان انحرافی» نامیده می‌شوند، بازداشت شده‌اند

«جریان انحرافی» توصیفی است که اصول‌گرایان منتقد دولت درباره اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران و هم‌فکران وی به کار می‌برند.

در هفته‌های گذشته محمدشریف ملک‌زاده، معاون مستعفی وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی ایرانیان، علی اصغر پرهیزکار، مدیرعامل منطقه آزاد اروند و علیرضا مقیمی، مدیر عامل منطقه آزاد ارس بازداشت شده‌اند.

همچنین بنا به گزارش‌های منتشر شده آزاده اردکانی، رئیس موزه ملی ایران و تهمینه دانیالی، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز بازداشت شده‌اند.

روزنامه تهران امروز در شماره روز گذشته خود خبر داد آزاده اردکانی از کارش نیز برکنار شده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران هشت تیرماه سال جاری در واکنش به بازداشت شماری از مقام‌های دولتی گفت: «کابینه خط قرمزی است که اگر بخواهند به آن دست‌اندازی کنند، دیگر من باید وظیفه‌ قانونی خود را انجام دهم و این حتماً به کشور آسیب می‌زند.»

احمدی‌نژاد گفت: «از نظر ما مجموعه این حرکت‌ها یک کار سیاسی است. روشن است برای ما که این یک حرکت سیاسی است و برای فشار به دولت انجام می‌شود.»

 

وی افزود: «اگر بخواهند ادامه بدهند و به بهانه‌های گوناگون همکاران ما را در کابینه متهم کنند، وظیفه‌ اخلاقی، قانونی و ملی دارم که بایستم و از همکاران خودم در کابینه دفاع کنم.»

 

در همین حال غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه ایران روز دوشنبه ۲۰ تیرماه گفت بازداشت‌های تازه اعضای «جریان انحرافی» نشان‌دهنده این است «خط قرمزی» وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین افزود بازداشت مقام‌های دولتی «سیاسی» نیست.

 

موج فشارها بر دولت، پس از آشکار شدن اختلاف احمدی‌نژاد با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بر سر برخی انتصاب‌های دولتی افزایش یافته است.
 

Share