Share

ساکنان بخش‌هایی از موصل که از کنترل گروه «دولت اسلامی» (داعش) آزاد شده همچنان در ترس زندگی می‌کنند. بسیاری از آنها می‌گویند که نیروهای شبه‌نظامی داعش، ریش‌ها را تراشیده‌اند و هنوز در میان شهروندان غیرنظامی در نقاط مختلف شهر هستند.

نیروهای عراقی در پی فتح مسجد النوری موصل صبح روز جمعه ۳۰ ژوئن / ۹، در جنگ علیه خلافت گروه «دولت اسلامی» اعلام پیروزی کردند. با این حال جنگ همچنان در شعاعی دوکیلومتری ادامه دارد.

معان سعدی، یکی از این فرماندهان عملیات آزادسازی موصل به رویترز گفته است که بازپس‌گیری آخرین منطقه تحت کنترل داعش می‌تواند چند روزی طول بکشد. محمد سینان از شهروندان مناطق آزادشده اما معتقد است که آخرین منطقه تحت کنترل داعش تنها جایی نیست که نیروهای این گروه هستند. او به ان‌بی‌سی گفته است که «حداقل ۳۰ تروریست داعشی در محله من هنوز هستند.» شهروندانی مانند سینان هراس دارند که حتی پس از شکست کامل داعش در موصل حملات این گروه ادامه داشته باشند. تصاویر زیر مناطق آزادشده موصل در عراق و زندگی در سایه ترس حملات نیروهای داعش را نشان می‌دهد.

پسربچه عراقی قفس پرنده‌هایش را کول کرده و از منطقه‌ای که نیروهای عراقی با داعش درگیر هستند می‌گریزد.
خانواده عراقی خوشحال از اینکه از منطقه تحت کنترل داعش فرار کرده‌اند و به مناطق تحت کنترل ارتش عراق رسیده‌اند.
نیروهای عراقی در حال بازرسی شهر قدیم موصل. آنها به دنبال آخرین بازمانده‌های نیروهای داعش‌اند که بین غیرنظامی‌ها پنهان شده‌اند.
مسجد بزرگ النوری موصل، جایی که سه سال پیش ابوبکر بغدادی در آنجا اعلام خلافت کرد، اکنون دیگر تحت کنترل نیروهای داعش نیست.
اعضای یگان ضدتروریستی عراق با برچم داعش که از مسجد النوری پایین کشیده‌اند، ژست پیروزی گرفته‌اند اما کار تمام نشده است. مردم ساکن موصل هنوز نگران حملات انتحاری داعش‌اند.
جوان عراقی، مرد سالخورده‌ای را کول گرفته و از آخرین منطقه تحت کنترل داعش فرار می‌کنند. برخی از غیرنظامیان در حال فرار از همین منطقه تیر خورده‌اند.
ارتش عراق در خیابان‌های موصل.

عکس: AFP

در همین زمینه:

بازپس‌گیری موصل

Share