Share

محمود احمدی‌نژاد حجت‌الاسلام علی ثمری، دبیر هیأت عالی گزینش کل کشور و از حامیان قدیمی خود را برکنار و احمد علی‌زاده را به‌جای وی منصوب کرد.

برخی تارنماها از جمله خبرگزاری‌ فارس دلیل برکناری علی ثمری توسط محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران را انتقادهای وی از «جریان انحرافی» عنوان کرده‌اند.

«جریان انحرافی» توصیفی است که اصول‌گرایان منتقد دولت درباره اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد و هم‌فکران وی به کار می‌برند.

حجت‌الاسلام علی ثمری از جمله پشتیبانان سرسخت احمدی‌نژاد به‌شمار می‌رفت که به دلیل اختلاف با اسفندیار رحیم مشایی به انتقاد از وی پرداخته بود.

علی ثمری هفته گذشته اعلام کرد با وجود این‌که حکم ادامه مسئولیت‌اش تمدید نشده و حقوق‌اش نیز پرداخت نمی‌شود در محل کار خود حاضر خواهد شد.

وی در یک گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری فارس از اقدامات هیأت عالی گزینش در مقابله با «نفوذ افراد مسأله‌دار و وابسته به جریان انحرافی در دستگاه‌های مختلف نظام» سخن گفت.

علی ثمری گفته بود پرونده مسئول هسته گزینش نهاد ریاست جمهوری در قوه قضائیه است و وی در جلسه‌ای پیشنهاد داده است این فرد چون «دارای حواشی است»، صلاحیت‌اش دوباره بررسی شود

هیأت عالی گزینش در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۱۳۶۱ به دستور آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران تشکیل شد و هدف از تشکیل آن یک‌دست کردن گزینش‌ها با معیارهای اسلامی در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شهرداری‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و… بود.

بر پایه قانون گزینش، رئیس جمهور مسئولیت امور گزینش کشور را مستقیمأ به‌عهده دارد و یا می‌تواند تفویض اختیار کند.

در این هیأت افزون بر رئیس جمهور، نماینده قوه قضائیه به انتخاب رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، دو نماینده به انتخاب مجلس و یک دبیر حضور دارند.

حجت‌الاسلام علی ثمری در مصاحبه خود بدون آن‌که نام کسی را ببرد گفته بود پرونده مسئول هسته گزینش نهاد ریاست جمهوری در قوه قضائیه است و وی در جلسه‌ای پیشنهاد داده است این فرد چون «دارای حواشی است»، صلاحیت‌اش دوباره بررسی شود.

حجت الاسلام شهیدی، حجت الاسلام ثمری، عباس پورهاشمی، کاظم کیا پاشا و مهرداد پارسا، اعضای هسته گزینش نهاد ریاست جمهوری هستند که توسط اسفندیار رحیم مشایی منصوب شده‌اند. بر پایه این انتصاب که شهریورماه سال گذشته صورت گرفت کاظم کیا پاشا به‌عنوان سرپرست هسته گزینش منصوب شد.

در اردیبهشت‌ماه گذشته برخی خبرگزاری‌ها از بازداشت یکی از مسئولان بلندپایه نهاد ریاست جمهوری که از نزدیکان مشایی است خبر دادند.

ثمری بدون نام بردن از مشایی وی را «آدم معلوم‌الحال» نامید که احمدی‌نژاد را رها نمی‌کند

این منابع خبری نام وی را آقای «ک» عنوان کردند که بنا بر شواهد موجود گفته می‌شد فرد بازداشت شده کاظم کیا پاشا است.

منابع خبری علت بازداشت کیا پاشا را نقش وی در تهیه مستند جنجالی «ظهور نزدیک است» اعلام کردند.

 

حجت‌الاسلام علی ثمری در گفت‌وگوی خود در مورد آخرین وضعیت پرونده کیا پاشا گفت: «باید از وزارت اطلاعات در خصوص وی استعلام شود لذا با طی شدن مسیر قانونی، اگر هیأت مرکزی اقدام نکند بنده خودم رأسأ به این موضوع ورود پیدا کرده و عذر او را می‌خواهم.»

وی همچنین خود را «مغضوب دولت» نامیده و گفته بود از یک سال و نیم پیش «جریان انحرافی» را شناخته و اعلام کرده بود که این طرز تفکر را قبول ندارد «چرا که ولایت‌مداری و ولایت‌پذیری جزء اصول باطنی و دینی این جریان قرار ندارد.»

ثمری بدون نام بردن از مشایی وی را «آدم معلوم‌الحال» نامید که احمدی‌نژاد را رها نمی‌کند.

وی همچنین افتخار خود را رد صلاحیت «فرد مجهول‌الهویه‌ و بی‌اعتقادی» دانست که به عنوان معاون وزارت امور خارجه انتخاب شد و سه سال پیش جهت عضویت در هیأت مرکزی گزینش میراث فرهنگی معرفی شده بود.

اشاره علی ثمری به محمد‌ شریف ملک‌زاده، دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و انتصاب وی از سوی علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه به سمت «معاونت اداری و مالی وزارت امور خارجه» است.

انتصاب ملک‌زاده که از نزدیکان مشایی به‌شمار می‌رفت واکنش تند نمایندگان اصول‌گرای مجلس را در پی داشت و ۲۵ تن از نمایندگان مجلس با آماده‌ کردن طرح استیضاح وزیر امور خارجه به او تا دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ مهلت دادند ملک‌زاده را برکنار کند.

ملک‌زاده سرانجام پس از چند روز کشمکش و بر اثر فشار اصول‌گرایان، روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد استعفا کرد و وزیر امور خارجه این استعفا را پذیرفت.

وی چند روز پس از استعفا به دلیل «اتهامات مالی و وجود پرونده‌های فراوان در قوه قضائیه» بازداشت شد.
 

Share