Share

مدیرکل بهزیستی استان قم گفت این استان پس از تهران رتبه دوم طلاق در ایران را داراست.

به گزارش تارنمای خبرآنلاین، ابراهیم حاج‌مظفری، مدیرکل بهزیستی استان قم گفت: «در کشور از هر شش ازدواج یکی به طلاق منجر می‌شود در حالی که در قم از هر ۴.۷ ازدواج، یک ازدواج سرنوشت طلاق را دارد.»

وی افزود: «هر سال حدود ۱۲ هزار ازدواج در استان قم ثبت می‌شود که در سال ۸۹ بیش از ۲۱ درصد آن‌ها به طلاق منجر شده است. این در حالی است که میانگین طلاق در کشور بیش‌ از ۱۷ درصد است.»

مدیرکل بهزیستی استان قم همچنین گفت: «در استان قم نزدیک به ۳۰ درصد ازدواج‌ها در سال‌های اول زندگی به فروپاشی می‌رسد در حالی که میانگین کشوری ۱۲ درصد است.»

حاج‌مظفری اعتیاد را مهم‌ترین دلیل طلاق در قم دانست و از عدم شناخت زوج‌ها از یکدیگر به‌عنوان دومین عامل مهم طلاق نام برد.

بر پایه تازه‌ترین آمار ثبت احوال ایران میزان طلاق در پنج سال گذشته، ۳۷ درصد رشد داشته است

وی گفت: «افسردگی از جمله پیامدهای طلاق است و عمدتأ مردان بعد از طلاق به مواد مخدر روی می‌آورند و اعتیاد دامن‌گیر جامعه می‌شود.»

به گفته وی بین ۲۵ تا ۴۰ هزار معتاد در قم وجود دارد.

بر پایه تازه‌ترین آمار ثبت احوال ایران میزان طلاق در پنج سال گذشته، ۳۷ درصد رشد داشته است.

این آمار نشان می‌دهند که در سال ۱۳۸۴ آمار طلاق در ایران ۸۴ هزار مورد بوده که در سال ۱۳۸۹ به ۱۳۷ هزار و ۲۰۰ مورد رسیده است.

افزایش طلاق در سال ۸۸ به اوج خود رسیده و ۱۲۶ هزار زوج در کشور از هم جدا شده‌اند که این آمار در سال ۱۳۸۹ به ۱۳۷ هزار و ۲۰۰ مورد افزایش یافته و رکورد بی‌سابقه‌ای را در میزان طلاق در ایران به‌جای گذاشته است. بدین ترتیب میزان طلاق در طول این پنج سال ۳۷.۵۹ درصد رشد مثبت داشته است.

همچنین در سال ۸۹ بیش‌ترین آمار طلاق برای هر دو گروه مردان و زنان در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال بوده که ۶۵ هزار مورد از طلاق را تشکیل می‌دهد.

 

مجید ابهری، رفتارشناس و آسیب‌شناس اجتماعی در گفت‌وگو با تارنمای جهان‌نیوز از وقوع روزانه ۳۵۰ طلاق در ایران خبر داده و گفته است: «با توجه به آمارهای اعلام شده در دو ماه گذشته، ۲۱ هزار فقره طلاق در کشور اتفاق افتاده است.»

 

به گفته وی «این تعداد طلاق بدون احتساب روزهای تعطیل، پنج‌شنبه و جمعه‌ها، ۳۵۰ طلاق در روز می‌شود و این یعنی حدود ۱۵ طلاق در ساعت.»
 

Share