Share

رهبران بریتانیا، آلمان و فرانسه از قطر، عربستان سعودی و متحدانش خواسته‌اند بحران قطر را از طریق مسالمت‌آمیز به پایان برسانند. یکپارچگی شورای همکاری کشورهای عرب خلیج مهم‌ترین خواسته بریتانیا، فرانسه و آلمان است.

نشست خبری مشترک وزاری خارجه آلمان و عربستان سعودی در ریاض

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با شیخ تمیم، امیر قطر تلفنی صحبت کرده و از او خواسته در پی حل بحران باشد. رئیس جمهوری فرانسه و امیر قطر با یکدیگر توافق کردند که تنها راه حل بحران قطر از طریق دیپلماسی و گفت‌وگوست.

صبح دوشنبه ۵ ژوئن ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین اعلام کردند برای حفاظت از منافع ملی، مبارزه با افراطی‌گری، و دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان با این کشور رابطه سیاسی‌شان را قطع می‌کنند. ساعتی بعد امارات متحده عربی و مصر هم روابط سیاسی خود با قطر را قطع کردند. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها بر روی قطر مسدود شده است. عربستان سعودی و متحدانش فهرستی از ۱۳ درخواست تهیه کرده‌اند. از جمله کاهش روابط قطر با ایران، انحلال پایگاه نظامی ترکیه در قطر و تعطیلی شبکه الجزیره. مهلت تعیین‌شده برای اجابت این خواسته‌ها شامگاه یکشنبه ۲ ژوئن به پایان رسید، اما با پادرمیانی صباح احمد جابر صباح، امیر کویت ضرب‌الاجل تعیین شده دو روز تمدید شد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان درباره حل مسالت‌آمیز بحران قطر تلفنی گفت‌وگو کرده است. دفتر نخست‌وزیر بریتانیا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که از طرفین درگیری خواسته است که برای رسیدن به تفاهم تلاش کنند تا یکپارچگی یکپارچگی شورای همکاری کشورهای عرب خلیج حفظ شود.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی هم در یک نشست خبری مشترک با زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان اظهار امیدواری کرده که قطر خواسته‌های عربستان سعودی و متحدانش را اجابت کند.

در همان حال زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان بر ضرورت حل مسالمت‌آمیز بحران قطر از طریق گفت‌وگو تأکید کرده است.

روز گذشته شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر به کویت سفر کرد و نامه امیر قطر در پاسخ به درخواست عربستان سعودی و متحدانش را به دست امیر کویت رساند.

چهارشنبه ۵ ژوئن وزاری خارجه چهار کشور عربی که قطر را تحریم کرده‌اند با یکدیگر در قاهره دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. این احتمال وجود دارد که وزیر خارجه قطر هم در این اجلاس شرکت کند.

کاخ سفید از همه طرف‌های درگیر با این بحران خواسته است، زمینه‌های گفت‌وگوی سازنده دیپلماتیک را فراهم کنند. کاخ سفید همچنین اعلام کرده از وساطت کویت در حل این بحران کاملاً حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

قطر به عربستان سعودی و متحدانش پاسخ داد

 

Share