Share

 ۳۰ زندانی با جرائم مربوط به مواد مخدر به‌شکل پنهانی در دو نوبت در زندان وکیل‌آباد مشهد اعدام شده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از «منابع موثق محلی» اعلام کرد که ۱۲ نفر در روز چهارشنبه هشتم تیر و ۱۸ نفر نیز در روز یکشنبه ۱۲ تیرماه جاری اعدام شده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته است این اعدام‌ها نیز هم‌چون اعدام‌های ماه‌های گذشته در این زندان به صورت دسته‌جمعی و مخفیانه صورت گرفته و توسط منابع رسمی قوه قضائیه اعلام نشده‌اند.

کمپین می‌افزاید این اعدام‌ها نیز «بدون طی روال قانونی اجرای احکام اعدام و بدون اطلاع و حضور خانواده ها و وکلای اعدام شدگان» بوده است.

بر پایه این گزارش در روز هشتم تیرماه که ۱۲ نفر اعدام شده‌اند، یک نفر متهم به قتل نیز اعدام شده است که خبر آن توسط رسانه‌های محلی و مقامات قضایی منتشر شد اما اعدام ۱۲ نفر پنهان ماند.

در روند این اعدام‌ها طناب مخصوص هر اعدامی همراه دستور اجرای حکم از دادستانی کل کشور به دادستانی مشهد فرستاده می‌شود

این «منابع موثق محلی» گفته‌اند که در روند این اعدام‌ها طناب مخصوص هر اعدامی همراه دستور اجرای حکم از دادستانی کل کشور به دادستانی مشهد فرستاده می‌شود و احکام اعدام با دستور دادستان مشهد و در حضور وی یا معاون او، رئیس زندان وکیل‌آباد یا نماینده وی، رئیس یا نماینده حفاظت زندان، قاضی کشیک زندان، فرمانده کلانتری شهرک ناجا، فرمانده سرکلانتری غرب مشهد و نماینده‌ای از پزشکی قانونی مشهد اجرا می‌شوند.

در روز ۲۵ خردادماه سال جاری نیز خبر اعدام ۲۶ زندانی به‌شکل گروهی و پنهانی در زندان وکیل‌آباد مشهد منتشر شده بود.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران تا کنون در گزارش‌های متعدد از «اعدام صدها زندانی» در سال‌های ۸۸ ، ۸۹ و ۹۰ در زندان وکیل‌آباد مشهد خبر داده است.

محمود ذوقی، دادستان عمومی و انقلاب مشهد چندی پیش گفته بود: «رسانه‌های بیگانه در مورد اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در زندان وکیل‌آباد مشهد بزرگ‌نمایی می‌کنند.»

این نخستین واکنش یک مقام قضائی ایران در مورد اعدام‌های صورت گرفته در مشهد است.

محمود ذوقی افزوده بود: «طبق قانون مبارزه با مواد مخدر، حمل و نقل، نگه‌داری و خرید و فروش بیش از ۳۰ گرم هروئین مجازات اعدام دارد و این در حالی است که میزان ورود این ماده مخدر به استان خراسان رضوی بالاست و طبیعتأ اجرای حکم اعدام نیز بالا خواهد بود.»

افزایش بی‌سابقه‌ موج اعدام‌ها در ایران در سال ۱۳۸۹ واکنش‌های بین‌المللی را نیز به دنبال داشته است.

 

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد اسفند ۱۳۸۹ طی گزارشی از «نگرانی‌های بین‌المللی» نسبت به شرایط زندانیان در زندان وکیل‌آباد مشهد خبر داد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در گزارش سالانه خود اعلام کرد ایران پس از چین، بیش‌ترین اعدام‌های سال ۲۰۱۰ میلادی را به خود اختصاص داده است.

عفو بین‌الملل در ژانویه ۲۰۱۱ خبر داد که در سال جدید میلادی هر هفته به طور میانگین ۲۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

هم اکنون دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل، یعنی ۱۳۰ کشور، حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند، اما در ۶۲ کشور همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشور‌ها است.
 

Share