Share

نخستین گروه از نظامیان آمریکایی خاک افغانستان را ترک کردند.

 

دفتر مطبوعاتی نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه بگرام در شمال کابل امروز جمعه ۲۴ تیرماه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نخستین گروه از سربازان آمریکایی از پایگاه عازم آمریکا شدند.

 

بر اساس این اطلاعیه، خروج سربازان آمریکایی مطابق با تصمیم دولت آمریکا به صورت تدریجی ادامه خواهد یافت.

 

آمریکا تصمیم گرفته است تا پایان سال جاری میلادی ۱۰ هزار نظامی این کشور را از افغانستان خارج سازد.

 

در حال حاضر حدود ۹۷ هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند و قرار است این نیروها تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند.

 

سال گذشته دولت افغانستان و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو به توافق رسیدند که نظامیان زیر پوشش این سازمان تا پایان سال ۲۰۱۴ به‌صورت تدریجی افغانستان را ترک کنند.

 

پیش از این کشورهای کانادا و هلند نیز به حضور نظامی‌شان در افغانستان پایان داده بودند.

 

در یک ماه گذشته مقامات ارشد بریتانیا و فرانسه نیز در سفر به کابل اعلام کردند که مطابق با استراتژی ناتو، نظامیان خود را از افغانستان خارج خواهند ساخت.

 

برپایه توافق دولت افغانستان با نیروهای ناتو، با آغاز خروج تدریجی نظامیان عضو این پیمان، تأمین امنیت مناطق مختلف افغانستان نیز به‌شکل تدریجی به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار خواهد شد.

 

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در فروردین‌ماه سال جاری فهرستی از چهار شهر و سه ولایت را اعلام کرد که قرار است نخستین مرحله این روند در آن‌ها عملی شود.

 

شهرهای هرات، لشکرگاه، مهترلام و مزار شریف و ولایات کابل (بدون شهرک سروبی)، پنجشیر و بامیان در نخستین مرحله قرار دارند.

 

دولت افغانستان ابراز آمادگی کرده است که تا یک هفته دیگر مسئولیت تأمین امنیت این شهرها و ولایات را برعهده گیرد.

 

اما در روزهای اخیر با شدت گرفتن حملات شورشیان، به‌ویژه گروه طالبان، نگرانی‌ها در افغانستان در مورد بحرانی‌تر شدن وضعیت امنیتی این کشور نیز رو به افزایش نهاده است.
 

Share