Share

روزنامه شرق در شماره شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۰ گفت‌وگویی با عبدالحسین روح‌الامینی پدر یکی از کشته‌شدگان بازداشت‌گاه کهریزک انجام داده است.

 

روح‌الامینی در گفت‌وگو با شرق از محاکمه‌نشدن سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران که متهم «اصلی» بازداشت‌گاه کهریزک معرفی شده، انتقاد کرده و گفته است وی به جای حضور در دادگاه، مورد «تکریم» قرار گرفته است.

بازداشتگاه کهریزک پس از آن مشهور شد که دست‌کم سه نفر از معترضان به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، در آن بر اثر «شکنجه» جان دادند.

روح‌الامینی گفته سعید مرتضوی پس از دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای تعطیل‌کردن بازداشت‌گاه کهریزک، این بازداشت‌گاه را «به‌موقع» تخلیه نکرده است.

 

آیت‌الله خامنه‌ای پس از انتشار خبرهایی درباره «شکنجه» بازداشت‌شدگان در کهریزک، پنجم مرداد ١٣٨٨ دستور تعطیلی این بازداشت‌گاه را صادر کرد.

وی تعلیق سه مقام قضایی «مرتبط» با بازداشت‌گاه کهریزک را «دستاورد بزرگ» این پرونده دانسته و گفته «ما به دستیابی چنین دستاورد بزرگی قانع نیستیم تا اینکه دادستان سابق تهران به عنوان متهم اصلی این پرونده در دادگاه علنی حضور پیدا کند و به اتهاماتش پاسخ دهد.»

«سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران؛ حسن زارع‌ دهنوی مشهور به قاضی حداد، معاون وقت امنیت دادستان تهران و علی‌اکبر حیدری‌فر، قاضی شعبه اول دادیاری دادگاه انقلاب» سه مقام قضایی هستند که شهریور ۱۳۸۹ در رابطه با پرونده کهریزک از کارشان تعلیق شدند.

مخالفان حکومت ایران از سعید مرتضوی به عنوان «متهم اصلی» این پرونده نام می‌برند.

سعید مرتضوی پس از انتصاب آیت‌الله صادق لاریجانی به سمت ریاست قوه قضاییه از دادستانی تهران کنار گذاشته شد. محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهور ایران پس از برکناری مرتضوی، او را به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب کرد.

عبدالحسین روح‌الامینی گفته «اگر به موقع جلو آن جهالت و سوءتدبیر کسانی که لیاقت برخی مسوولیت‌ها را نداشتند، گرفته نمی‌شد شاید جان هزار نفر دیگر به خطر می‌افتاد.»

 

«امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی» سه نفری هستند که در بازداشتگاه کهریزک بر اثر «شکنجه» کشته شدند.

مطالب دیگر مطبوعات:
جام جم؛ دبیرستان‌های ویژه دختران متأهل ایجاد می‌شود

کیهان؛ مجروح شدن سفیر ایران در بغداد در یک حادثه مشکوک

 

Share