Share

در یک برنامه خبری تلویزیون دولتی ایران، سخنان سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران درباره انتخابات مورد انتقاد قرار گرفت.

 

مجری این برنامه خبری که از شبکه دوم تلویزیون دولتی ایران پخش شد، گفت: «نمی‌شود یک نفر بگوید چه کسانی باید در انتخابات شرکت کنند و چه کسانی نباید شرکت کنند. بعد هم بگوید چه کسی گفته من در سیاست دخالت می‌کنم.»

اشاره این برنامه خبری به سخنان اخیر فرمانده سپاه پاسداران است که برای حضور محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران و اصلاح‌طلبان در انتخابات «شرط» تعیین کرده بود.

فرمانده سپاه گفته است: «افرادی از جریانات اصلاح‌طلب که از خط قرمزها عبور نکرده‌اند، طبیعی است که در رقابت‌های سیاسی می‌توانند شرکت کنند اما اینکه آقای خاتمی تا چه حد می‌تواند موفق شود، بستگی به موضع‌گیری‌های او دارد.»

 

این سخنان فرمانده کل سپاه از سوی مخالفان حکومت ایران «دخالت نظامیان در سیاست» توصیف شد.

مجری بخش خبری تلویزیون دولتی ایران: نمی‌شود یک نفر بگوید چه کسانی باید در انتخابات شرکت کنند و چه کسانی نباید شرکت کنند. بعد هم بگوید چه کسی گفته من در سیاست دخالت می‌کنم

مجری این برنامه خبری نیز گفته است: «دخالت در سیاست که شاخ و دم ندارد.»

پیش از این نیز محمدرضا خاتمی، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، رفتار و سخنان محمدعلی جعفری را شبیه «حکومت کودتا» نامیده بود.

برادر رئیس‌جمهور پیشین ایران در نامه‌ای به فرمانده سپاه، سخنان اخیر وی را در مصاحبه با خبرگزاری مهر بر خلاف نظرت آیت‌الله خمینی درباره دخالت نکردن نظامیان در سیاست دانسته است.

محمدرضا خاتمی در این نامه به شدت از شرطی که فرمانده سپاه برای حضور اصلاح‌طلبان و محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران برای حضور در انتخابات اعلام کرده، انتقاد کرد و افزود: «شما نه قانوناً و نه شرعاً و نه عرفاً و نه مصلحتاً در جایگاهی نیستید که برای سیاسیون خط و نشان بکشید.»

این عضو جبهه مشارکت، سخنان فرمانده سپاه را «ناسنجیده» و ثابت‌کننده «همه ادعاهای منتقدان و معترضان» در دو سال گذشته دانسته است.

 

مخالفان و معترضان پس از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری ایران، سپاه پاسداران را به «دخالت در انتخابات و کودتای انتخاباتی» متهم کردند.

 

شماری از رهبران احزاب مخالف دولت نیز از سپاه و وزارت اطلاعات به همین اتهام شکایت کرده‌اند اما قوه قضائیه به این شکایت رسیدگی نکرده است.

با افزایش انتقادها علیه فرمانده سپاه، شماری از نمایندگان مجلس و فرماندهان نظامی از سخنان محمدعلی جعفری حمایت کردند.

در یکی از واکنش‌ها به انتقاد از سخنان محمدعلی جعفری، محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، «توهین‌کنندگان» به سپاه پاسداران را «مزدور و تفاله‌های سیاسی نفاق» نامید.

به گفته وی «این‌گونه افراد عددی نیستند. مردم این مزدوران را شناخته‌اند و آن‌ها تفاله‌های سیاسی نفاق هستند که مردم آنان را کنار زده‌اند و به هیچ‌وجه دیگر به آنان میدان نخواهند داد.»

Share