Share

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز می‌گوید سرانه مصرف آب هر شهروند در ایران حدود ۲۲۰ لیتر در شبانه روز است.

مقامات ایران از مردم خواسته‌اند تا در مصرف آّب صرفه‌جویی کنند/ عکس حسن زهره‌وند

به گفته غلامرضا رضایی‌فر، استاندارد سرانه مصرف آب در جهان ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز است. به عبارت دیگر سرانه مصرف آب در ایران ۴۷ درصد از متوسط جهانی بیشتر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز همچنین اعلام کرده که این استان در ۱۰ روز اول تیر ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش مصرف داشته.

در حال حاضر حجم مخازن ذخیره آب استان البرز در ساعات پر مصرف کاهش یافته و شهرها و روستاهای این استان با افت فشار مواجه‌اند.

سفره‌های آب‌های زیرزمینی اصلی منبع تأمین آب در استان البرز است. آمار برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی در ایران حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد است. متخصصان بین‌المللی نسبت به برداشت بالای ۴۰ درصد از آب‌های زیرزمینی هشدار می‌دهند.

آبفای البرز به شهروندان این استان توصیه کرده تا برای مصرف بهینه آب «شناور کولرها را برای جلوگیری از نشت آب تنظیم کنند، مدت زمان استحمام را کاهش دهند، حیاط، کوچه و خیابان با شلنگ آب را نشورند و درختان و فضای سبز منازل را در شب و یا صبح زود (بدون غرقاب کردن) آبیاری کنند».

مقامات ایران تأیید کرده‌اند که این کشور برای تأمین آب آشامیدنی و صنعتی شهروندانش دچار مشکل‌ است. بر اساس آماری که دو  سال پیش اعلام شده بود آبرسانی به دستکم ۷ میلیون روستایی ایران از طریق تانکر انجام می‌شود.

این در حالی است که تنها ۱۰ درصد از کل آب مصرفی در ایران در بخش صنعتی و آشامیدنی استفاده می‌شود و مابقی به بخش کشاورزی تعلق دارد.


در همین زمینه

تشکیل «کمیته آب» در مجلس ایران

Share