Share

دولت اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای گلوله‌باران مناطق مرزی کردستان توسط ایران را محکوم کرده و از تهران خواسته است در حفظ روابط دوستانه با همسایگانش کوشش کند. دولت اقلیم کردستان عراق همچنین سرکنسول ایران در اربیل را هم برای پاسخگویی و ابلاغ این پیام احضار کرده است.

گلوله باران دامنە کوه هلگورد در منطقه بالکایتی در اقلیم کردستان در مجاورت اربیل در منطقه مرزی ایران با کردستان عراق

بامداد دوشنبه، ۱۲ تیر/ ۳ ژوئیه توپخانه ایران، دامنە کوه هلگورد در منطقه بالکایتی در اقلیم کردستان در مجاورت اربیل در منطقه مرزی ایران با کردستان عراق را گلوله‌باران کرد. رسانه‌‌های اقلیم کردستان گزارش دادند که در این گلوله‌باران یک زن مجروح شده و چند خانه روستایی نیز آسیب دیده است.

تلویزیون کُردی «روداو» در اقلیم کردستان عراق، ظهر روز دوشنبه خبر داد که این گلوله‌باران ساعت پنج صبح آغاز شد و چندین ساعت ادامه یافت.

دولت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای که یک روز بعد از گلوله‌باران دامنه کوه هلگورد منتشر کرده، این اقدام ایران را محکوم کرده و اعلام کرده که مایل نیست بخشی از مناقشه بین گروه‌های مسلح کرد ایرانی و جمهوری اسلامی باشد. در این بیانیه آمده است: «ما مایل نیستیم که روستائیان و غیرنظامیان در این مناقشات قربانی بشوند.»

عزت کرمانج، فرماندار شهر سوران در واکنش به گلوله‌باران کوهپایه هلگورد توسط توپ‌های خودکششی ایران گفته بود که هدف ایران از این حملات پیشمرگه‌های وابسته به حزب دمکرات کردستان بوده است.

حزب دمکرات کردستان ایران مرداد ۹۵ اعلام کرده بود که حضور نیروهای نظامی‌اش را در خاک کردستان ایران «در سطحی وسیع‌تر و در راستای یک تاکتیک دفاعی»‌ افزایش دادە است.

به گفته فرماندار شهر سوران در اثر این گلوله‌باران، زمین‌های کشاورزی دهقانان نیز آسیب دیده است.

احمد قادر، شهردار چومان نیز اعلام کرده بود که برخی مناطق کوهستانی در روستاهای کونری و کیفارستان مورد حمله قرار گرفته بودند.

دولت اقلیم کردستان از تهران خواسته است تا از گلوله‌باران مناطقی که غیر نظامیان در آن زندگی می‌کنند و در قلمرو اقلیم کردستان قرار دارد خودداری کند.

دولت اقلیم کردستان با احضار سرکنسول ایران در اربیل این پیام را به تهران ابلاغ کرد.

این نخستین بار نیست که در درگیری بین جمهوری اسلامی و گروه‌های مسلح کرد ایرانی، مناطقی از اقلیم کردستان عراق گلوله‌باران می‌شود. در آغاز سال گذشته نیروهای امنیتی ایران در استان‌های غربی کشور با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی درگیر شده بودند. بعد از این درگیری‌ها گزارش‌هایی از گلوله‌باران مناطق مرزی بین اقلیم کردستان، عراق و ایران منتشر شد. در آن زمان اقلیم کردستان عراق نگرانی خود را به اطلاع تهران رساند و هیأت‌هایی از کردستان عراق به تهران رفتند و با مقامات جمهوری اسلامی از جمله با علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کردند.

بیشتر بخوانید:

گلوله‌باران منطقه بالکایتی در اقلیم کردستان توسط ایران

Share