Share

پنجمین دور مذاکرات سوریه در شهر آستانه با هدایت روسیه، ایران و ترکیه به‌منظور بررسی اجرای مناطق کاهش تنش آغاز شد.

پنجمین دور مذاکرات آستانه قرار است درباره چگونگی اجرای مناطق کاهش تنش در سوریه تصمیم‌گیری کند.

پنجمین دور مذاکرات آستانه قرار است درباره چگونگی اجرای مناطق کاهش تنش در سوریه تصمیم‌گیری کند.

نشست نمایندگان سه کشور روسیه، ایران و سوریه امروز سه‌شنبه ۴ ژوئیه / ۱۳ تیر آغازگر مذاکرات در آستانه، پایتخت قزاقستان بود.

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داده که موضوع اصلی در این مذاکرات بررسی راه‌های اجرای مناطق کاهش تنش در سوریه است و در پی مذاکرات نخست سه کشور، سلسله گفت‌وگوهای دو جانبه‌ای صورت خواهد گرفت تا سرانجام در روز چهارشنبه ۵ ژوئیه / ۱۴ تیر جلسه عمومی نتیجه‌گیری نشست‌ها را اعلام کند.

انور جایناکوف، سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که هیأت‌های نمایندگی دولت سوریه و شورشیان مخالف رژیم بشار اسد نیز وارد آستانه شده‌اند.

در آخرین دور مذاکرات آستانه در ماه مه، روسیه و ایران، به‌عنوان متحدان رژیم سوریه، به‌همراه ترکیه، پشتیبان بخشی از مخالفان حکومت سوریه، بر سر طرحی به توافق رسیدند که بر اساس آن مناطق کاهش تنش در سوریه ایجاد خواهد شد تا بتوان آتش‌بس درازمدت را در چندین منطقه مختلف به‌اجرا در آورد.

بر اساس این توافق مناطق کاهش تنش در چهار منطقه ایجاد می‌شود: در قلمرو شورشیان در ادلب، واقع در شمال غرب سوریه، استان مرکزی حمص، «غوطه»، واقع در حومه دمشق که تحت محاصره شورشیان است و همچنین در قسمت جنوبی سوریه.

از سوی دیگر «مناطق امن» متشکل از پست‌های کنترل و مراکز نظارت توسط ارتش سوریه و نیروهای شورشی در اطراف مناطق کاهش تنش ایجاد خواهند شد. همچنین واحدهای نظامی از ناظران بین‌المللی که تعیین نشده‌اند باید در این مناطق مستقر شوند.

پنجمین دور این مذاکرات که امروز (سه‌شنبه) آغاز شد قرار بود ۱۲ و ۱۳ ژوئن (۲۲ و ۲۳ خرداد) برگزار شود اما به تعویق افتاد. در این مدت سه کشور روسیه، ایران و ترکیه به دنبال هماهنگی در مسائل مربوط به ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه، و تقویت آتش‌بس بودند.

در آستانه برگزاری پنجمین دور مذاکرات آستانه، ارتش سوریه از یک آتش‌بس یک‌جانبه در مناطق درعا، قنیطره و سویدا در جنوب این کشور از تاریخ یکشنبه ۲ ژوئیه / ۱۱ تیر تا پنج‌شنبه ۶ ژوئن / ۱۵ تیر خبر داد.

این منطقه یکی از چهار منطقه مورد نظر برای مناطق کاهش تنش است.

دور پنجم مذاکرات آستانه با تمرکز بر روی مسائل امنیتی قبل از هفتمین دور مذاکرات صلح ژنو با نظارت سازمان ملل برگزار می‌شود. مذاکرات صلح سوریه در ژنو قرار است دوشنبه ۱۰ ژوئیه / ۱۹ تیر آغاز شود.

جنگ سوریه در مدت شش سال بیش از ۳۲۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

مذاکرات صلح سوریه در آستانه به تعویق افتاد

توافق روسیه، ایران و ترکیه بر سر ایجاد “مناطق کاهش تنش” در سوریه

Share