Share

امروز و در چند روز گذشته، بیش از ۱۰ زندانی در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند. دستکم ۷ تن از زندانیان امروز در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. دو زندانی متهم به «تجاوز» نیز روز ۱۳ تیر در تربت حیدریه در ملاء عام به دار آویخته شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران که خبر اعدام‌ها را منتشر کرده، دستکم ۷ تن از این زندانیان چهارشنبه ۱۴ تیر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده‌اند. روز ۱۳ تیر نیز یک مرد در زندان قائمشهر و دو زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی ارومیه اعدام شده‌اند.

در گزارش هرانا گفته شده که در چند روز اخیر چند زندانی نیز در زندان‌های کرمان، زاهدان، اصفهان، زنجان و رشت اعدام شده‌اند.

اعدام شدگان در زندان رجایی شهر کرج در زمره ۱۱ زندانی محکوم به قصاص بودند که روز ۱۱ تیر به سلول‌های انفرادی منتقل شدند. هرانا نوشته است امروز صبح هنگامی که قرار بود احکام اعدام در محوطه زندان انجام شود، مقابل زندان میان خانواده‌های زندانیان و شاکیان درگیری صورت گرفت و نیروی انتظامی برای متفرق کردن افراد تیراندازی هوایی کرد.

 اسامی دو تن از اعدام شدگان چهارشنبه ۱۴ تیر را هرانا قهرمان علی عباسپور و عباس یوسفی اعلام کرده است. یکی دیگر از آنان قهرمان علی عباسپور نام داشته که در پی یک درگیری قبیله‌ای به قتل متهم شده است. اسناد کافی علیه او وجود نداشته و پس از برگزاری مراسم قسامه ( یکی از راه‌های اثبات وقوع جنایت در فقه اسلامی و حقوق کیفری ایران) به مرگ محکوم شده است. نفر چهارم امید رستمی اهل اسلامشهر و متهم به قتل بود.

 بنا بر گزارش هرانا، ۴ تن از زندانیان منتقل شده به سلول انفرادی زندان رجایی شهر پس از رضایت اولیای دم از اعدام نجات یافته و به بند بازگردانده شده‌اند. اسامی دو تن از آن‌ها عبارت است از رضا نیعتی، سید محمد سید عبدالله.


بیشتر بخوانید:

Share