Share

وزرای خارجه عربستان سعودی و سه متحدش – کشورهای مصر، امارات متحده عربی و بحرین – در قاهره گرد آمده بودند که پاسخ قطر به درخواست‌هایشان را برای رفع تحریم‌ها علیه این کشور بررسی کنند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که پاسخ قطر قانع‌کننده نیست و  بنابراین نمی‌توان محاصره قطر را پایان داد.

وزرای خارجه چهار کشور عربی در قاهره

به گزارش خبرگزاری الجزیره وزاری خارجه چهار کشور عربی در بیانیه مشترکی اعلام کرده‌اند که قطر متوجه جدی بودن اوضاع نیست. در این بیانیه گفته شده محاصره قطر تا زمانی که دوحه خواسته‌های عربستان سعودی و متحدانش را اجابت نکند، پا بر جا می‌ماند.

صبح دوشنبه ۵ ژوئن ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین اعلام کردند برای حفاظت از منافع ملی، مبارزه با افراطی‌گری، و دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان با این کشور رابطه سیاسی‌شان را قطع می‌کنند. ساعتی بعد امارات متحده عربی و مصر هم روابط سیاسی خود با قطر را قطع کردند. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها بر روی قطر مسدود شده است. عربستان سعودی و متحدانش فهرستی از ۱۳ درخواست تهیه کرده‌اند. از جمله کاهش روابط قطر با ایران، انحلال پایگاه نظامی ترکیه در قطر و تعطیلی شبکه الجزیره. مهلت تعیین‌شده برای اجابت این خواسته‌ها شامگاه یکشنبه ۲ ژوئن به پایان رسید، اما با پادرمیانی صباح احمد جابر صباح، امیر کویت ضرب‌الاجل تعیین شده دو روز تمدید شد.  آن دو روز هم گذشت تا اینکه سرانجام اجلاس قاهره با بیانیه‌ای به پایان رسید.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در فرازی از یک سخنرانی در لندن گفته بود کشورش به «رابطه سالم و سازنده با همسایه‌اش ایران» نیاز دارد. او عربستان سعودی و متحدانش را به دشمنی آشکار متهم کرده است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان از همه طرف‌های درگیر در این بحران خواسته‌اند، زمینه‌های گفت‌وگوی سازنده دیپلماتیک را فراهم کنند.

بیشتر بخوانید:

نشست کشورهای مخالف قطر برای گفت‌وگو درباره پیامدهای بحران

 

Share