Share

شماری از زندانیان سیاسی ایران،  شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۰ در آستانه روز «نیمه شعبان» که از عیدهای مذهبی مسلمانان است، به مرخصی آمدند.

 

به گزارش کلمه، بهاره هدایت و مهدیه گلرو دو تن از فعالان دانشجویی در میان زندانیانی هستند که به مرخصی آمده‌اند. این دو فعال دانشجویی از زمان بازداشت‌شان در سال ۱۳۸۸ تاکنون به مرخصی نیامده بودند.

بهاره هدایت که دی سال ۱۳۸۸ بازداشت شد، به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است. وی با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمده است.

مهدیه گلرو، دانشجوی محروم از تحصیل و عضو شورای دفاع از حق تحصیل نیز آبان سال ۱۳۸۸ بازداشت و حکم دو سال حبس وی در دادگاه تجدید نظر تأیید شد. گلرو پیش از این به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود که با احتساب آن، وی جمعاً به تحمل سه سال حبس محکوم شده است. این فعال دانشجویی با وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی به مرخصی آمده است.

احمد زیدآبادی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی و مجید توکلی از جمله زندانیانی هستند که از زمان بازداشت تاکنون نتوانسته‌اند به مرخصی بیایند

بهزاد نبوی، محسن میردامادی ، فیض‌الله عرب سرخی، عبدالله رمضان‌زاده، جواد امام و مسعود لواسانی از دیگر زندانیان سیاسی هستند که به مرخصی آمده‌اند.

تارنمای کلمه افزوده شماری از زندانیان سیاسی تاکنون از «حق» مرخصی نتوانسته‌اند استفاده کنند و این «حق» از آن‌ها «سلب» شده است.

احمد زیدآبادی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی و مجید توکلی از جمله زندانیانی هستند که از زمان بازداشت تاکنون نتوانسته‌اند به مرخصی بیایند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اسفند ۱۳۸۹ در یک نشست خبری گفته بود مرخصی زندانیان امنیتی از یک «الگوی پیشگیری» بهره می‌گیرد که باید با «هدفمندی» صورت گیرد.

مقامات قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، وجود زندانی سیاسی در این کشور را رد می‌کنند و از مخالفانی که در زندان هستند با عنوان «زندانی امنیتی» نام می‌برند.

به گفته دادستان تهران «کسانی که در مسیر اصلاح گام برداشته‌اند، می‌توانند در حدی که آئین‌نامه اجازه داده از مرخصی استفاده کنند.»

 

اما این مقام قضایی درباره آنچه که «مسیر اصلاح» و «الگوی پیشگیری و مرخصی هدفمند» نامیده، توضیح بیش‌تری نداده است.

 

در حال حاضر صدها نفر از مخالفان سیاسی حکومت ایران در زندان‌های جمهوری اسلامی در حبس هستند.

 

این مخالفان و معترضان عمدتا‍ً در جریان حوادث پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت و به حبس‌های طولانی محکوم شدند.

 

Share