Share

دونالد ترامپ در ورشو به‌شدت به روسیه تاخت و رفتار این کشور را موجب «بی‌ثباتی» با همسایگانش خواند. او گفت آمریکا خواهان جلوگیری از افزایش حضور ایران در سوریه است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با آندرژی دودا، رئیس جمهوری لهستان در ورشو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با آندرژی دودا، رئیس جمهوری لهستان در ورشو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنج‌شنبه ۶ ژوئیه / ۱۵ تیر در دیدار با آندرژی دودا، رئیس جمهوری لهستان گفت: «همکاری ما لهستان پاسخی به فعالیت‌های روسیه و رفتار بی‌ثبات‌سازی این کشور است.»

ترامپ از گام‌هایی علیه این رفتار روسیه سخن گفت اما در کنفرانس خبری مشترک خود با رئیس جمهوری لهستان جزئیاتی از آن ارائه نداد.

روسیه این اتهام ترامپ را رد کرد. دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: «ما با این دیدگاه موافق نیستیم.» برای روسیه رفتار آینده واشنگتن با مسکو همچنان مبهم است.

ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود گفت آمریکا برای حل بحران سوریه به راهکار سیاسی معتقد است تا از افزایش حضور ایران در سوریه و پیشروی گروه‌های تروریستی جلوگیری شود.

به‌گفته او رقه و موصل به‌زودی از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) آزاد خواهند شد.

آندرژی دودا روز چهارشنبه دیدار ترامپ از لهستان را «تاریخی» توصیف کرده و گفته بود سخنان او «نه فقط خطاب به لهستان که خطاب به جهانیان است».

فروش موشک‌های پاتریوت آمریکا به لهستان

دونالد ترامپ پس از این دیدار در میدان کراسینسکی ورشو سخنرانی کرد. دولت لهستان مردم این کشور را از نقاط مختلف برای شرکت در سخنرانی ترامپ گرد آورده بود.

در این سخنرانی ترامپ گفت لهستانِ قوی برای غرب و جهان امتیازی محسوب می‌شود.

او از تهدید همه کشورها توسط تروریسم جهانی سخن گفت و بار دیگر بر سهم مشترک کشورها در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تأکید کرد و گفت اروپا برای حفاظت از خود باید خود بیشتر اقدام کند.

دونالد ترامپ پیش از این سخنرانی در نشستی با سران ۱۲ کشور حوزه دریای آدریاتیک، دریای بالتیک و دریای سیاه شرکت کرد.

کشورهای میانه و شرق اروپا قصد دارند بخش انرژی و تجارت خود را نوسازی کنند تا بتوانند هر چه کمتر به گاز و نفت روسیه وابسته باشند.

ترامپ ضمن اعلام خرسندی از این‌که این کشورها از صادرات انرژی آمریکا بهره می‌برند قول داده است که ایالات متحده از منابع انرژی خود هرگز به‌عنوان اهرم فشار علیه کشورهای شرق و میانه اروپا استفاده نکند.

همچنین در این سفر روشن شد که آمریکا و لهستان بر سر فروش موشک‌های دفاعی پاترویت به توافق رسیده‌اند. آنتونی ماسیرویچ، وزیر دفاع لهستان گفت تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه بین دو کشور امضا شده است.

در ماه مارس دولت لهستان اعلام کرده بود که تا ۷,۶ میلیارد دلار بابت خرید هشت سامانه موشکی پاتریوت پرداخت می‌کند. لهستان این اقدام را گام مهمی در نوسازی ارتش خود عنوان کرده است.

به‌گفته آنتونی ماسیرویچ، لهستان از سوی روسیه احساس خطر می‌کند. روسیه موشک‌های بالستیک با برد کوتاه «اسکندر ام» را در کالینینگراد، بین لهستان و لیتوانی مستقر کرده است.

وزیر دفاع لهستان سرعت دولت ترامپ در مذاکرات برای خرید موشک‌های پاتریوت را ستود.

قرار است دونالد ترامپ روز جمعه در چارچوب اجلاس گروه ۲۰ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کند.

این اجلاس روزهای جمعه ۷ ژوئیه / ۱۶ تیر و شنبه ۸ ژوئیه / ۱۷ تیر در هامبورگ برگزار می‌شود.

Share