Share

عربستان سعودی و متحدانش – بحرین، امارات متحده عربی و مصر – در بیانیه مشترکی اعلام کرده‌اند که تحریم‌های سیاسی و اقتصادی تازه‌ای علیه قطر وضع می‌کنند. چهار کشور عربی این تحریم‌ها را مشخص نکرده‌اند.

عربستان سعودی و متحدانش تحریم‌های تازه‌ای علیه قطر در نظر گرفته‌اند

در یک بیانیه مشترک که چهار کشور عربی شامگاه گذشته منتشر کرده‌اند، قطر متهم شده که همچنان «امنیت و ثبات» کشورهای حاشیه خلیج فارس را به خطر می‌اندازد.

صبح دوشنبه ۵ ژوئن ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین اعلام کردند برای حفاظت از منافع ملی، مبارزه با افراطی‌گری، و دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان با این کشور رابطه سیاسی‌شان را قطع می‌کنند. ساعتی بعد امارات متحده عربی و مصر هم روابط سیاسی خود با قطر را قطع کردند. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها بر روی قطر مسدود شده است.

عربستان سعودی و متحدانش فهرستی از ۱۳ درخواست تهیه کرده‌اند. از جمله کاهش روابط قطر با ایران، انحلال پایگاه نظامی ترکیه در قطر و تعطیلی شبکه الجزیره. مهلت تعیین‌شده برای اجابت این خواسته‌ها شامگاه یکشنبه ۲ ژوئیه به پایان رسید، اما با پادرمیانی صباح احمد جابر صباح، امیر کویت ضرب‌الاجل تعیین شده دو روز تمدید شد.  آن دو روز هم گذشت تا اینکه سرانجام اجلاس قاهره با بیانیه‌ای به پایان رسید.

عربستان سعودی و متحدانش اکنون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند همین‌که قطر از پذیرش درخواست‌های آن‌ها خودداری کرده، نشان‌دهنده این واقعیت است که این کشور از تروریسم در خاورمیانه حمایت می‌کند. در این بیانیه آمده است:

«اقدامات سیاسی، اقتصادی و حقوقی متناسب با شرایط در نظر گرفته و در موقع مقتضی علیه قطر اعمال می‌شود با این هدف که حق چهار کشور عربی نسبت به بهره‌مندی از ثبات و امنیت حفظ شود.»

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در جریان این بارها اعلام کرده که عربستان سعودی و متحدانش قصد دارند با نقض حاکمیت ملی و سیاست مستقل خارجی قطر، این کشور را به یک کشور وابسته تبدیل کنند.

وزیر خارجه قطر اعلام کرده که این کشور هر آنچه را که به آن نیاز داشته باشد، تهیه خواهد کرد. او درباره رابطه قطر با ایران نیز گفته بود که قطر به «رابطه سالم و سازنده با همسایه‌اش ایران» نیاز دارد.

وزیر خارجه قطر عربستان سعودی و متحدانش را به دشمنی آشکار متهم کرده است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان از همه طرف‌های درگیر در این بحران خواسته‌اند، زمینه‌های گفت‌وگوی سازنده دیپلماتیک را فراهم کنند.

بیشتر بخوانید:

قطر خواسته‌های چهار کشور عربی را نپذیرفت

 

Share