Share

صدور احکام انضباطی برای دستیاران پاتولوژی (آسیب‌شناسی) که به مصوبه اخیر وزارت بهداشت معترضند، سبب موجی از اعتراض در دانشگاه‌ها شده است.

اجتماع پنج‌شنبه ۱۵ تیر در دانشگاه بهشتی به حمایت از دستیاران پاتولوژی

روز پنج‌شنبه ۱۵ تیر تجمعاتی در حمایت از این افراد در دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه بهشتی و دانشگاه شیراز برگزار شد.

بیش از ۳۰ تشکل دانشجویی نیز نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری نوشتند و خواستار لغو احکام انضباطی شدند.

در نامه انجمن‌های اسلامی ۳۴ دانشگاه خطاب به جهانگیری آمده است:

«ما دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور اعم از وزارت بهداشت و علوم ضمن محکوم کردن برخوردهای انضباطی صورت گرفته با دانشجویان دستیاری تخصصی رشته‌ی پاتولوژی و هشدار نسبت به عواقب گسترش چنین رویه‌ای، خواستار ملغا نمودن احکام انضباطی و حل و فصل این موضوع با محوریت قانون هستیم.»

اعتراض پاتولوژیست‌ها پس از آن آغاز شد که مسئولان وزارت بهداشت با تدوین یک آیین‌نامه، شرط دارا بودن مدرک تخصص آسیب‌شناسی را از شروط دایر کردن آزمایشگاه حذف کردند.

فرید کرمی، نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران گفته است آیین‌نامه وزارت بهداشت «ورود غیرپزشکان به حیطه تشخیص آزمایشگاهی را مجاز می‌شمرد».

او این اقدام را برداشتن گامی به عقب خواند.

آیین‌نامه وزارت بهداشت اعتراض گسترده پاتولوژیست‌ها از جمله تجمع آنان مقابل سازمان نظام‌پزشکی را در پی داشته است.

اعتراض دانشجویان دستیاری پاتولوژی در دانشگاه‌ها اما بی‌پاسخ نمانده و تعدادی از آن‌ها در شهرهای مختلف به کمیته‌های انضباطی احضار شده اند، حکم تعلیق گرفته اند، از امتحان محروم شده اند یا حقوق شان قطع شده است.

معترضان می‌گویند دولت اصرار دارد مصوبه روزهای آخر دولت محمود احمدی نژاد را به اجرا بگذارد.

گفته می شود احمدی نژاد قصد داشت بدین طریق برای انبوه دکترهای بیکار در علوم پایه شغل ایجاد کند.

 

بنا بر گزارش‌های منتشر شده از اجتماع روز دیروز در دانشگاه‌های شیراز و بهشتی، اعتراض کنندگان احکام تعلیق و محرومیت از امتحان و قطع حقوق دستیاران معترض پاتولوژی را محکوم کرده‌اند.

آن‌ها پارچه‌نوشته‌هایی در انتقاد از برخوردهای وزارت بهداشت با منتقدان همراه داشته اند که روی یکی از آن‌ها نوشته شده بود: «برخورد پادگانی با اعتراض منطقی در‌ شان دولت تدبیر و امید نیست».

Share