Share

در نخستین روز اجلاس۲۰ کشور صنعتی جهان همزمان با اعتراضات گسترده مخالفان، سران کشورها خطوط همکاری‌های خود در زمینه مبارزه با تروریسم را ترسیم کردند اما اختلاف بر سر حفاظت از آب و هوا و تجارت جهانی باقی‌ست. یکی از مهم‌ترین نتایج نخستین روز برگزاری اجلاس گروه ۲۰ توافق رؤسای جمهور آمریکا و روسیه بر سر برقراری آتش‌بس در جنوب غربی سوریه بود. زمینه‌‌های این توافق در مذاکرات محرمانه آمریکا و روسیه در پایتخت اردن فراهم شده بود.

سران ۲۰ کشور صنعتی جهان در اجلاس هامبورگ

سران ۲۰ کشور صنعتی جهان در اجلاس هامبورگ

توافق بر سر مبارزه با تروریسم، اختلاف بر سر سیاست اقلیمی و تجارت جهانی

اجلاس گروه ۲۰ صبح جمعه ۷ ژوئیه / ۱۶ تیر در حالی آغاز به‌کار کرد که در خیابان‌های هامبورگ درگیری‌های شدیدی بین پلیس و مخالفان این اجلاس برپا بود. این اعتراضات اگر چه در طول روز آرامتر شد اما همچنان ادامه دارد و درگیری‌های جدیدی برای عصر روز جمعه پیش‌بینی شده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان صبح جمعه در محل اجلاس یک به یک با رهبران کشورهای حاضر خوش‌آمدگویی کرد و سپس در سخنانی شرکت‌کنندگان را به فعالیت تنگاتنگ مشترک و آمادگی برای مصالحه فراخواند. او اظهار امیدواری کرد که اجلاس هامبورگ بتواند در راه یافتن راه حل‌هایی برای مسائل فوری جهان سهمی داشته باشد.

آنگلا مرکل گفت: «ما می‌دانیم که زمان کوتاه است، بنابراین اغلب هنگامی راه حل‌ها به‌دست می‌آیند که ما حاضر به مصالحه باشیم و یکدیگر را به حرکت واداریم، بدون آن‌که بیش از حد تمکین کنیم.»

نخستین موضوع مورد بحث سران کشورهای صنعتی مبارزه علیه تروریسم جهانی بود. این کشورها به بررسی راهی برای همکاری مشترک در زمینه تبادل اطلاعات و قطع راه‌های دسترسی گروه‌های تندرو به منابع مالی پرداختند.

بعد از ظهر جمعه موضوع بحث اقتصاد جهانی، تجارت و در نهایت حفاظت از آب و هوا در دستور کار قرار داشت.

مذاکره‌کنندگان دولت‌ها به‌شکل موازی بر سر بیانیه نهایی اجلاس، به‌ویژه مسائل مورد اختلاف با آمریکا یعنی حفاظت از آب و هوا و تجارت آزاد کار می‌کنند.

آمریکا یکی از بزرگ‌ترین کشورهای آلاینده محیط زیست جهان در ماه ژوئن (خرداد) سال جاری از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد. این اقدام بازتاب‌های منفی گسترده‌ای در جهان داشت. ترامپ گفته بود توافقنامه پاریس «توزیع عظیم ثروت آمریکا به کشورهای دیگر است» و «به سطح زندگی و کسب کار مردم آمریکا ضربه سنگینی وارد می‌کند.» به‌گفته او بر اساس این توافقنامه چین و هند همچنان می‌توانند تا چند سال آینده صنایع زغال سنگ خود را توسعه بدهند اما آمریکا چنین اجازه‌ای ندارد.

هدف اصلی پیمان اقلیمی پاریس کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان ۳۲ درصد تا سال ۲۰۳۰ است. گازهای گلخانه‌ای عامل مهمی در پدیده تغییرات اقلیمی به‌شمار می‌رود.

اکنون کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس گروه ۲۰ مایل‌اند که آمریکا به پیمان اقلیمی پاریس بازگردد. مرکل در دیدارهای صبح جمعه خود با سران کشورهای کانادا، برزیل، روسیه، هندوستان، چین و آفریقای جنوبی بر اجرای توافقنامه اقلیمی پاریس تأکید کرد.

درباره تجارت آزاد جهانی اختلاف با آمریکا اختلاف بر سر تجارت فولاد است. ترامپ می‌خواهد برای تقویت صنعت فولاد داخلی تعرفه‌های تنبیهی برای شرکت‌های خارجی وضع کند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا صبح جمعه در هامبورگ گفت در صورت ایجاد تعرفه‌های تنبیهی اقدامات متقابل سریع انجام خواهد شد.

موضوع دیگر در زمینه اقتصادی مقررات مالی شدید برای بانک‌هاست تا بار دیگر بحران اقتصادی ۲۰۰۸ پیش نیاید. دولت آمریکا برخلاف آن‌چه رسانه‌ها می‌گویند قصد ندارد در این عرصه خطوط تعیین‌شده قبلی را پاک کند و با چنین مقرراتی موافق خواهد بود.

نخستین دیدار ترامپ و پوتین با یکدیگر

نخستین دیدار رؤسای جمهور آمریکا و روسیه در هامبورگ

یکی از مهم‌ترین رویدادها در حاشیه برگزاری نشست سران ۲۰ کشور صنعتی جهان در هامبورگ دیدار و گفت‌وگوی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ بود.

ترامپ به پوتین: مفتخرم که شما را می‌بینم.

پوتین به ترامپ: از دیدار شما خشنودم.

این نخستین بار است که رؤسای جمهوری روسیه و آمریکا یکدیگر را ملاقات کردند. از آنچه که آن‌ها با هم در میان گذشتند اطلاع دقیقی در دست نیست. همین‌قدر مشخص است که بحران شبه‌جزیره کره و واکنش آمریکا به پرتاب موشک قاره‌پیما در کره شمالی یکی از موضوعات مورد بحث در دیدار و گفت‌وگوی رؤسای جمهور آمریکا و روسیه بوده است. خبرگزاری آلمان گزارش داده که پوتین، ترامپ را به خونسردی و آرامش دعوت کرده است.

موضوع بعدی جنگ داخلی سوریه بود.

رؤسای جمهور آمریکا و روسیه بر سر برقراری آتش‌بس در جنوب غربی سوریه به توافق رسیدند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرده است که زمینه‌های توافق یاد شده پیش از برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در مذاکرات محرمانه روسیه و آمریکا در پایتخت اردن فراهم شده است.

آتش‌بس در جنوب غربی سوریه از روز یکشنبه، ۹ ژوئن برقرار می‌شود.

اجلاس گروه ۲۰ فردا شنبه ۸ ژوئیه / ۱۷ تیر پایان خواهد یافت.

بیشتر بخوانید:

اجلاس گروه ۲۰: ادامه اعتراضات، بحث بر سر مسئله چالش‌برانگیز محیط زیست

Share