Share

در حمله گروه «دولت اسلامی» (داعش) در صحرای سینا دست‌کم ۲۳ سرباز مصری کشته شدند.

منطقه نزدیک محل حمله‌ها در نزدیکی مرز مصر و نوار غزه – عکس آرشیوی

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جمعه، هفتم ژوئیه در انفجار دو خودروی بمب‌گذاری‌شده در دو ایست‌ بازرسی ارتش مصر در ایالت سینای شمالی دست‌کم ۲۳ سرباز کشته و ۲۶ سرباز دیگر زخمی شدند.

این دو حمله در نزدیکی گذرگاه رفح، در مرز بین مصر و نوار غزه رخ داد.

داعش مسئولیت این حملات را پذیرفته است.

جهادی‌های «ولایت سینا»

حملات روز گذشته به ارتش مصر یکی از شدید‌ترین حملات در سال‌های اخیر توصیف شده است.

این حملات به انفجار بمب محدود نماندند. مردان مسلح در خودروهای زره‌پوش پس از انفجار خودروهای بمب‌گذاری‌شده حاضر شدند و گلوله‌های انفجاری به سمت یک مقر ارتش آن سوی ایست‌های بازرسی پرتاب کردند.

ارتش مصر پس از این حملات دست به ضدحمله‌ای تلافی‌جویانه زد و جنگنده‌های آن خودروهای مهاجمان مسلح را هدف قرار داد. به ادعای ارتش، ۴۰ عضو داعش در این حملات کشته شدند.

جهادی‌ها در صحرای سینای مصر که با داعش بیعت کرده‌اند، از ۲۰۱۳، یعنی پس از کودتای نظامی علیه محمد مرسی، اولین رئیس‌جمهوری پس از انقلاب ۲۰۱۱ در این کشور و از اعضای «اخوال المسلمین»، کارزار تروریستی خشونت‌بار خود را آغاز کردند.

به عبارت دیگر حضور جهادی‌های افراطی در صحرای سینای مصر به پیش از داعش باز می‌گردد. این گروه ابتدا نام «انصار بیت‌المقدس» را برگزید، اما سپس با گروه داعش هم‌پیمان شد و نام خود را به دولت «ولایت سینا» تغییر داد.

این گروه، منطقه تحت کنترل خود در صحرای سینا را که در مجاورت مرزهای اسرائیل، نوار غزه و کانال سوئز است، «ولایت سینا» و خود را دولت «ولایت سینا» نامیده است.


در همین زمینه

Share