Share

رئیس‌جمهوری ترکیه در اجلاس سران گروه ۲۰ هشدار داد که کشورش با بیرون‌رفتن ایالات متحده از توافقنامه اقلیمی پاریس تمایل چندانی به تصویب این توافقنامه در پارلمان و اجرایی‌کردن آن ندارد.

شادی پس از تصویب توافق اقلیمی پاریس که اکنون اجرای آن به مشکل برخورده – عکس آرشیوی

رجب طیب اردوغان، شنبه هشتم ژوئیه در اجلاس سران ۲۰ کشور صنعتی جهان در هامبورگ گفت که «وقتی ترکیه توافق پاریس را امضا کرد، وعده داده شده بود که برخی از هزینه‌های مالی اجرای این توافق به ترکیه پرداخت می‌شود.»

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰۰ کشور در پاریس توافق کردند تا همگی در کنار یکدیگر برای توقف روند گرمایش هوا و جلوگیری از افزایش دما تا زیر دو درجه سانتیگراد (نسبت به مقطع ورود جهان به عصر صنعتی شدن) گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند. از توافق اقلیمی پاریس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای محیط زیستی یاد می‌شود.

او جبران بخشی از هزینه‌ها را مشوق اصلی پیوستن به توافق اقلیمی پاریس دانست و گفت: «به همین خاطر گفتیم اگر این طور است، پارلمان توافقنامه را تصویب می‌کند، وگرنه از تصویب خبری نیست.»

پارلمان ترکیه هنوز توافق پاریس را تصویب نکرده و مفاد این توافق‌نامه زیست‌محیطی هنوز در ترکیه اجرا نمی‌شود.

اجلاس گروه ۲۰: عدم توافق بر سر محیط زیست

اجلاس سران گروه ۲۰ که هفتم و هشتم ژوئیه در هامبورگ برگزار شد، با توافق قدرت‌های صنعتی جهان بر سر همه‌چیز مگر محیط زیست به پایان رسید.

ایالات متحده که رئیس‌جمهوری آن چندی پیش خبر خروج از توافقنامه اقلیمی پاریس را اعلام کرد، به دنبال گنجاندن اشاره به استفاده از سوخت‌های فسیلی در بیانیه پایانی گروه ۲۰ بوده. این مسئله تنها محل اختلاف قدرت‌های صنعتی جهان است.

بندی که واشنگتن خواهان افزوده شدن آن بود، چنین می‌گوید: «…. ایالات متحده آمریکا تلاش خواهد کرد تا با همکاری نزدیک با شرکای خود دسترسی و استفاده پاک‌تر و پربازده‌تر آن‌ها به سوخت‌های فسیلی را تسهیل کند.»

در عوض این بیانیه بر توافق زیست‌محیطی پاریس تأکید کرده و می‌نویسد: «ما تصمیم ایالات متحده برای خروج از پاریس را به دقت تحت نظر داریم. به باور دیگر اعضای گروه ۲۰، توافقنامه پاریس غیرقابل بازگشت است.» آنگلا مرکل نیز تأکید کرد که بیانیه پایانی اختلاف با واشنگتن بر سر محیط زیست را صریحاً به نمایش می‌گذارد.

با وجود تأکید بیانیه پایانی بر تعهد به توافق اقلیمی پاریس، اردوغان از احتمال عدم اجرای آن سخن گفته است. او در هامبورگ گفت: «پس از اینکه ایالات متحده چنین اقدامی [خروج از توافق] انجام داد، موضع ما بیشتر به عدم تصویب توافق در پارلمان متمایل است.»

پیش از این کارشناسان هشدار داده بودند که خروج ایالات متحده از توافق اقلیمی پاریس می‌تواند برخی دیگر از کشورها را نسبت به اجرای آن دلسرد کند.


در همین زمینه

Share