Share

وزیر آموزش و پرورش ایران با ابراز تاسف از حادثه قتل آتنا اصلانی، دختر بچه هفت ساله ای از اهالی پارس آباد مغان گفته است در مورد برخورد با چنین قضایایی جدی هستیم.

فخرالدین دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش

فخرالدین دانش آشتیانی گفته است موردی مشابه این اتفاق چند ماه گذشته هم رخ داده که به مسئول آموزش و پرورش آن منطقه دستور پیگیری داده ایم.

به نظر می رسد مورد مشابه مورد نظر وزیر آموزش و پرورش ایران «تجاوز یک معلم به دانش‌آموزی ۹ ساله در استان زنجان» باشد. خبری که اردیبهشت ماه امسال بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی داشت.

این ماجرا اما به صدور قرار منع تعقیب برای معلم متهم به تجاوز ختم شد:

تجاوز «ثابت» نشد؛ قرار منع تعقیب برای معلم زنجانی

مشخص نیست دستور رسیدگی وزیر آموزش و پرورش پس از صدور این حکم صادر شده است یا پیش از آن اما خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز پنجشنبه ۲۳ تیر ماه از قول دانش آشتیانی نوشته است برخورد قاطع با عوامل چنین حوادثی برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق ها بسیار مهم است.

وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به نقش نظام آموزشی در پیشگیری از چنین حوادثی گفته است: «در این موارد مساله پیشگیری نکته مهمی است. ما دو نوع رابطه مکانیکی و ارگانیکی داریم که برای پیشگیری از چنین حوادثی باید سعی کنیم این رابطه خشک مکانیکی از نظام تعلیم و تربیت خارج شود و محیط انعطاف‌پذیر باشد و تعامل صمیمی و خوبی داخل محیط مدرسه و نظام آموزشی داشته باشیم.»

دانش آشتیانی گفته است وقتی رابطه با دانش‌آموزان ارگانیکی باشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان در رابطه با ناهنجاری‌های موجود در جامعه به دانش‌آموزان آموزش داد و مشاور‌های خوبی برای آنان بود: «در این رابطه دانش‌آموز جرات می‌کند مشکلات و مسائل را مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرد، اما هنگامی که روابط مکانیکی باشد تمام رفتارها پنهان خواهد شد.»

به گفته وزیر آموزش و پرورش، هنگامی که رفتارها پنهان می‌شود آموزش شکل نمی‌گیرد و چنین اتفاقات ناهنجاری اتفاق می‌افتد: «رابطه ارگانیکی نباید تنها بین مدرسه و دانش‌آموز وجود داشته باشد بلکه خانواده هم بسیار مهم است. اگر تعامل مدرسه و خانواده به شکل دقیق وجود داشته باشد هشدارها و توصیه‌های دو طرف موجب می‌شود از این رفتار ناهنجار جلوگیری شود.

ماجرای قتل آتنا اصلانی سلسله بحث هایی را درباره ضرورت ارائه آموزش های جنسی به کودکان و روشنگری درباره آزار جنسی ایجاد کرده است.


  • در همین زمینه

قتل آتنا اصلانی: آیا آموزش می‌تواند مانع فاجعه شود؟

قتل آتنا اصلانی؛ محدودیت های اورژانس اجتماعی برای محافظت از کودکان

Share