Share

مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی و برنده جایزه «فیلدز» معروف به «نوبل ریاضی» بر اثر سرطان درگذشت.

مریم میرزاخانی درگذشت

خبر درگذشت مریم میرزاخانی را فیروز نادری، دانشمند ایرانی‌ـ‌آمریکایی در حساب توئیتری خود تأیید کرده است.

میرزاخانی که متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ بود، به عنوان نخستین عضو دختر تیم المپیاد ریاضی ایران، در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ برنده مدال طلای این المپیاد جهانی شد. او نخستین فردی بود که دو سال متوالی این عنوان را کسب کرد، و نیز نخستین کسی که در این آزمون «نمره کامل» گرفت.

میرزاخانی یکی از بازماندگان حادثه مرگ‌بار تصادف اتوبوس نخبگان ریاضی ایران در اسفند ۱۳۷۶ بود. در این حادثه شش دانشجوی نخبه ریاضی، از جمله رضا صادقی ــ برنده دو مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیات ــ کشته شدند.

میرزاخانی در دانشگاه صنعتی شریف تهران به تحصیل ریاضی در مقطع کارشناسی پرداخت و پس از آن، با ادامه تحصیل در ایالات متحده، سال ۲۰۰۴ دکترای خود را از دانشگاه هاروارد گرفت.

مریم میرزاخانی از سپتامبر ۲۰۰۸ استاد دانشگاه بسیار معتبر استنفورد بود.

بزرگترین افتخار میرزاخانی کسب مدال فیلدز در ۲۰۱۴ به دلیل کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» بود. فیلدز معتبرترین جایزه ریاضی جهان است؛ مشهور به نوبل ریاضیات. او این‌بار نیز نخستین زن برنده این جایزه در جهان بود و البته نخستین ایرانی‌تبار دست‌یافته به آن.

خبر درگذشت میرزاخانی در حساب توئیتری فیروز نادری

میرزاخانی در سال‌های گذشته به سرطان سینه مبتلا بود. این سرطان اما سال پیش پیشرفت کرد و به مغز استخوان او سرایت کرد. میرزاخانی نهایتاً ۱۵ ژوئیه برابر با ۲۴ تیرماه درگذشت.

در همین زمینه:

بر مرز مبهم جهان و هندسه: بازخوانی میراث میرزاخانی

Share