Share

فرهاد رهبر، رئیس سابق دانشگاه تهران و مشاور اقتصادی جدید آستان قدس رضوی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه آزاد انتخاب شد.

فرهاد رهبر، رئیس جدید دانشگاه آزاد

هیئت امنای دانشگاه آزاد یکشنبه، ۲۵ تیرماه فرهاد رهبر را به جای علی‌محمد نوریان به عنوان رئیس جدید دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرد.

اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد به ریاست علی اکبر ولایتی در این جلسه تصویب کردند که فرهاد رهبر از همین امروز، یکشنبه کار خود را آغاز کند.

علی‌محمد نوریان در حالی جای خود را به فرهاد رهبر، مشاور اقتصادی ابراهیم رئیسی می‌دهد که در سه ماه ریاست خود بر این دانشگاه به دلیل «هاشمی‌زدایی» مورد انتقاد دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و حامیانش قرار گرفته بود.

ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و یکی از اعضای کمیته مرگ در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، رقیب اصلی روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ بود.

اوج هاشمی‌زدایی؟

داستان «هاشمی‌زدایی» از دانشگاه آزاد با مرگ علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شد. علی خامنه‌ای، رهبر ایران در اقدامی جنجالی علی ولایتی، مشاور خود در امور بین‌الملل را به سرپرستی هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد برگزید و ولایتی نیز نوریان را به عنوان رئیس جدید به جای حمید میرزاده برگزید. ولایتی میرزاده را به فساد مالی متهم کرده بود.

نوریان دست به عزل و نصب‌های گسترده زد تا روند هاشمی‌زدایی تشدید شود. نمایندگان حامی دولت در مجلس معترض شدند و او را برای ارائه توضیحات به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس فراخواندند.

دولت روحانی نیز در واکنش هاشمی‌زدایی از تأیید نزدیک به سه هزار رشته‌ـ‌محل دانشگاه آزاد خودداری کرد، هرچند بعدتر اخبار ضدونقیضی از تأیید مشروط تعدادی از این رشته‌محل‌ها منتشر شد.

تنش‌ها کاهش نیافته بود که اکنون خبر عزل نوریان و معرفی رهبر به عنوان رئیس جدید منتشر شده است.

فرهاد رهبر پیش از این علاوه بر ریاست دانشگاه تهران، ریاست سازمان برنامه و بودجه در ابتدای دولت احمدی‌نژاد و نیز معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات در دولت محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری دوران اصلاحات را بر عهده داشت.


در همین زمینه

Share