Share

از سال ۲۰۰۹ سازمان ملل با کمک دفتر نمایندگی خود در افغانستان (یوناما) در راه برقراری صلح در این کشور تلاش می‌کند اما ظاهراً با موفقیت کمی روبه‌رو بوده است: شمار غیرنظامیان کشته‌شده در این کشور در شش ماهه نخست سال جاری میلادی به نقطه اوج جدیدی رسیده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) دوشنبه ۱۷ ژوئیه / ۲۶ تیر اعلام کرد که در بازه زمانی ژانویه تا پایان ژوئن ۲۰۱۷ در حملات و درگیری‌های متعدد ۱۶۶۲ نفر غیرظامی کشته و ۳۵۸۱ نفر غیرنظامی نیز زخمی شده‌اند.

بر اساس گزارش یوناما، حدود ۴۰ درصد قربانیان بر اثر انفجار بمب کشته شده‌اند. مسئول بیشتر این حملات گروه‌های تندرویی همچون طالبان و «دولت اسلامی» (داعش) بوده‌اند.

در بین این کشته‌شدگان ۱۷۴ نفر زن و ۴۳۶ نفر کودک بودند.

در گزارش یوناما آمده است که حملات هوایی توسط دولت و مواد منفجره دست‌ساز تروریست‌ها سبب افزایش شمار قربانیان زن و کودک بوده است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل و رئیس یوناما گروه طالبان را فراخواند تا دست از کشتار غیرنظامیان بردارد. او همچنین ارتش افغانستان را فراخواند تا در منطق مسکونی از کاربرد سلاح‌های سنگین پرهیز کنند تا جان غیرنظامیان به خطر نیفتد.

در شش ماه گذشته وضعیت به‌ویژه در کابل خطرناک بود. در پایان ماه مه سال جاری تنها در یک حمله بیش از ۱۵۰ نفر در پایتخت افغانستان جان خود را از دست دادند. بر اساس آمار سازمان ملل ۹۲ نفر از کشته‌شدگان غیرنظامی بودند.

به‌گفته یوناما، از زمان آمارگیری سازمان ملل در آغاز سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و حدود ۴۹ هزار نفر غیرنظامی زخمی شده‌اند.

زید ابن رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است این آمار وحشتناک نشان‌دهنده درد و رنج مردم افغانستان است. به‌گفته او هر قربانی به معنای «از بین رفتن یک خانواده، درد و رنج غیرقابل تصور و نقض حقوق بشر است.»

Share